500+: Już można składać wnioski na kolejny okres zasiłkowy

17

Trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy. Kto chce zachować ciągłość wypłaty świadczenia musi złożyć wniosek do końca kwietnia.

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca br. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od 1 lutego br. Formalności muszą dopełnić wszyscy rodzice, również ci, którzy już pobierają świadczenie wychowawcze.

Aby dalej otrzymywać 500+ konieczne jest złożenie nowego wniosku na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca br. i będzie obowiązywał do końca maja przyszłego roku. Ci, którym zależy na zachowaniu ciągłości wypłaty świadczenia – a wierzę, że jest to zdecydowana większość – powinni złożyć wniosek do końca kwietnia br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z danych resortu rodziny wynika, że do tej pory złożono wnioski obejmujące ponad 5,64 mln dzieci. W przypadku ok. 4,8 mln dzieci świadczenie zostało już przyznane.

Terminy przyznawania świadczeń

Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 maja br. do 31 maja 2022 r. ustalenie prawa do wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec oraz lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Jeśli rodzic ubiegający się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

Składnie wniosków tylko on-line

Wnioski składane są drogą elektroniczną na trzy sposoby – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub bankowość elektroniczną.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko bez względu na dochody rodziny czy liczbę dzieci w rodzinie.

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułNie będzie 14. emerytury w kolejnych latach
Następny artykułPrzeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w marcu 2022