„Kto może przeprowadzać badanie pomiaru trzeźwości pracowników? Czy pracownik musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie takiego badania na stanowisku pracy?”
Kto i w jakich okolicznościach jest uprawniony, by wykonać badanie trzeźwości pracownika na stanowisku pracy i czy dla przeprowadzenia takiego testu konieczna jest zgoda zatrudnionego?
Według polskiego prawa badanie trzeźwości pracownika może odbyć się nie tylko na żądanie pracodawcy, ale i pracownika (co dzieje się najczęściej w celu udowodnienia trzeźwości). Często jednak pojawia się pytanie, kto może takie badanie wykonać i czyja zgoda jest wymagana.
Obowiązujące prawo nakłada na pracodawcę obowiązek niedopuszczenia do pracy zatrudnionego, wobec którego zachodzi podejrzenie pozostawania pod wpływem alkoholu lub spożywania go w czasie pracy. Dlatego działaniem prewencyjnym, które powinien zastosować pracodawca lub upoważniona przez niego osoba (np. kierownik) wobec budzącego wątpliwości podwładnego jest odsunięcie go od wykonywania obowiązków i poinformowanie go o okolicznościach stanowiących podstawę decyzji zwierzchnika.
Inicjatywa po stronie pracodawcy
Zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.07.2011 r., kontrolę trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (w praktyce jest nim policja lub straż miejska).