Barometr Ofert Pracy

183

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w październiku nieoczekiwanie wzrósł. Pomimo wysokiego tempa odbudowy w okresie odmrożenia gospodarki wartość wskaźnika nadal jest niższa niż przez okresem epidemii. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, we wrześniu po raz kolejny nie zmieniła się i pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 6,3%.

Wbrew rekordowej i ciągle rosnącej liczbie zakażeń oraz ograniczeniom epidemicznym nałożonym głównie na sektory, których działalność oparta jest na relacjach interpersonalnych, pracodawcy wciąż zatrudniają, choć nie wszędzie. Mimo wszystko reakcja biznesu na drugą falę zakażeń na razie okazała się stosunkowo łagodna. Spośród pojawiających się zagrożeń, poza drugą falą recesji, możemy wyróżnić możliwy spadek mobilności podaży pracy spowodowany m.in. obawą zakażenia. Może to w konsekwencji przełożyć się m.in. na wydłużenie okresu obsadzenia wakatów. Problem ten jest istotny chociażby z tego powodu, że ponad połowa obserwowanych wakatów pochodzi z regionów o największej liczbie zakażeń.

Oprócz negatywnych wiadomości dla polskiej gospodarki można wyróżnić także te pozytywne. Po pierwsze, od października przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą liczyć na wsparcie z Tarczy 5.0. Po drugie, zamknięci na przymusową kwarantannę przedsiębiorcy z branży hotelarskiej i gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowotnej i pozostałych od listopada mogą ubiegnąć o pomoc w ramach kolejnego programu wsparcia gospodarki (Tarcza 6.0). Po trzecie, w samym październiku notujemy wzrost nowych zamówień w przemyśle. Także obiecująco wygląda wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej dla branży finansowej, który ze względu na nadchodzący sezon złożenia sprawozdań finansowych poprawił się.

źródło: BIEC

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!