Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 2021 roku 6,3%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. – poinformował w piątek resort.

Zdaniem resortu kwiecień jest drugim miesiącem z rzędu, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się.

Ministerstwo wyjaśniło, że do końca kwietnia br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla 7,3 mln miejsc pracy.

“Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w kwietniu br. wyniosła 1 053,3 tys. osób i – w porównaniu do końca marca br. liczba ta spadła o 25,1 tys. osób, czyli o 2,3 proc.” – poinformowano.

Resort przekazał ponadto, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1 proc.).

Dodano, że w kwietniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 107,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 10,5 tys. (8,9 proc.) mniej niż w marcu br. i o 49,2 tys. (84,4 proc.) więcej niż w kwietniu 2020 r.

Jak podkreślono, w marcu br. roku Polska trzeci miesiąc z rzędu była krajem o najniższej w Unii Europejskiej stopie bezrobocia liczonej według definicji przyjętej przez Eurostat.

“W marcu br., podobnie jak w styczniu i lutym br., tzw. zharmonizowana miesięczna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wyniosła w Polsce 3,1 proc., podczas, gdy w UE(27) wyniosła 7,3 proc., a w strefie euro – 8,1 proc.” – zwrócono uwagę.

MRPiT

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!