Dobra sytuacja FUS w I półroczu 2021r.

8

 – Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu 2021 roku była stabilna. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń – czerwiec osiągnął poziom 80,4 proc. – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dla porównania – w 2020 roku było to 74,7 proc.

Największą pozycją przychodów FUS są składki na ubezpieczenia społeczne – w okresie styczeń – czerwiec ich kwota wyniosła 115,2 mld zł i była o 7,8 proc. wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2020 r. Blisko 10,4 mld zł, które wpłynęły do FUS, pochodziły z budżetu państwa. Było to niemal o połowę mniej (48,5 proc.), niż w ubiegłym roku. Koszty FUS wyniosły 139,2 mld zł i były o miliard złotych większe niż przed rokiem.

Stabilna sytuacja FUS to wynik poprawiającej się sytuacji gospodarczej. – Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym półroczu 2021 roku, mimo że nadal pod wpływem pandemii COVID-19, była zdecydowanie lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych pozytywnie wpłynęło na wiele obszarów działalności gospodarczej – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

Źródło: ZUS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułMRiT: Produkcja przemysłowa – najnowsze dane
Następny artykułCo to są faktury ustrukturyzowane?