Dobry Start. Blisko 2,3 miliona dzieci z przyznanym świadczeniem

4

Blisko 2,3 miliona dzieci ma już przyznane świadczenie z tegorocznej edycji programu Dobry Start. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad półtora miliona świadczeń na kwotę 478 milionów złotych.

Wnioski w tegorocznej edycji programu „Dobry Start” można składać od 1 lipca. W tym roku rodzice i opiekunowie mogą skorzystać tylko z drogi elektronicznej – wnioski przyjmowane są za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że rodzice złożyli już 1,95 mln wniosków o przyznanie świadczenia. Zdecydowana większość została już rozpatrzona.

  • Świadczenie przyznano 2,27 mln dzieci
  • Wypłacono 1,59 mln świadczeń, a kolejne 678 tys. czeka na wypłatę
  • Kwota wypłaconych świadczeń to już ponad 478 mln złotych

To dowód na to, że procedura naboru wniosków i przyznawania świadczeń przebiega sprawnie. Mimo wakacji, rodzice już myślą o początku roku szkolnego i związanych z tym wydatkami. Program Dobry start” powstał po to, by odciążyć rodziny w tym czasie, by wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, niezależnie od miejsca urodzenia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Pieniądze w ramach programu przelewane są na bieżąco. Staramy się, aby rodzicie i opiekunowie otrzymali wsparcie w ramach programu tak szybko, jak to możliwe – dodaje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska.

Dobry Start. Zasady i terminy

„Dobry Start” to 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka (w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 roku życia), bez względu na dochody rodziny.  W tym roku wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przy wdrażaniu programu Dobry start skorzystaliśmy z naszego doświadczenia. Dlatego przy obsłudze świadczenia postawiliśmy na elektronizację i automatyzację. Dzięki temu mogliśmy odciążyć pracowników ZUS. Przy obsłudze programu pracuje stosunkowo niewiele osób – podkreśla prof. Uścińska.

Wnioski można składać do 30 listopada br.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

W 2020 roku wsparciem z programu „Dobry Start” objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!