Dynamiczna sytuacja na rynku pracy

86

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w marcu 2022 r. spadł o 2,2 punktu w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Tym samym stracił niemal wszystko, co zyskał przed miesiącem.
Warto zaznaczyć, że dane nie uwzględniają jeszcze w pełni skutków wojny w Ukrainie. Ujawnią się one najprawdopodobniej w ciągu najbliższych miesięcy.

Na miarę, jaką jest Wskaźnik Dobrobytu polskiego społeczeństwa kluczowe znaczenie w najbliższych miesiącach będą miały zmiany w poziomie cen (inflacja) oraz tempo wzrostu wynagrodzeń. W nieco dłuższej perspektywie, kluczowe będą zmiany na rynku pracy, a w szczególności liczba i gotowość uchodźców z Ukrainy do podjęcia zatrudnienia.
Najprawdopodobniej inflacja będzie rosła a tempo wynagrodzeń znacząco wyhamuje.
Wielką niewiadomą pozostaje zatrudnienie. Część ekspertów szacuje, że rodzimy rynek pracy, borykający się z brakiem kadr jest w stanie wchłonąć nawet 700 tysięcy pracowników. Przepływ Ukraińców odbywa się jednak w obie strony. Sporo mężczyzn powraca, by walczyć, napływają zaś głównie kobiety i dzieci. Nie wiemy, jaka część z nich zechce pozostać w Polsce na dłużej i podjąć zatrudnienie, jaka cześć przemieści się dalej na zachód Europy, a jaka powróci do Ukrainy najszybciej jak tylko się da, bez względu na sytuację. W tej chwili szukają oni schronienia i bezpieczeństwa, zaś za zatrudnieniem zaczną rozglądać się najwcześniej za parę miesięcy.

BIEC

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!