Efektywna praca? Ponad 2 godziny spędzamy na smartfonie

21

Respondenci ankiety dotyczącej cyfrowego bezpieczeństwa w miejscu pracy przeprowadzonej przez Screen Education przyznali, że nie pracują 8 godzin efektywnie. Nawet 2,5 godziny dnia roboczego spędzają używając smartfonów do celów niezwiązanych z ich obowiązkami zawodowymi. Smartfon w zasięgu wzroku przeszkadza zwłaszcza w trakcie pracy zdalnej, bo zaburza work-life balance. Smartfony nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia produktywności, ale też realnie zagrażają bezpieczeństwu pracy. Co czwarty pracownik produkcyjny i co dziesiąty biurowy przyznaje, że w miejscu pracy doszło do wypadku w wyniku rozproszenia uwagi przez smartfony.

Co ciekawe, według Michaela Merciera, prezesa Screen Education, zaskakujące jest to, że 47% respondentów stwierdziło, że ich pracodawca faktycznie ma politykę ograniczającą korzystanie ze smartfonów w pracy.

Przypomnijmy, ze pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki w ciągu dnia powyżej 6 godzin, przysługuje ustawowo piętnastominutowa przerwa. Realnie te przerwy są jednak dłuższe. Z raportu wynika, że nawet 2,5 godziny dziennie spędzamy korzystając ze smartfonów, na którym zamiast wyszukiwać informacji niezbędnych do pracy, korzystamy m.in. z social media. Według szacunków autorów raportu, u pracowników w wieku 18-34 lat czas cyfrowego rozproszenia uwagi wynosi nawet 3 godziny dziennie.

źródło: Screen Education

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułUmowa najmu nieruchomości (wzór)
Następny artykułFormularze: zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych – nowe wzory