Filmy nominowane do Oscarów 2021

11

“Mank”, reż. David Fincher

Po znakomitych thrillerach (“Zaginiona dziewczyna”, “Zodiak”, “Siedem”, “Podziemny krąg”) amerykański reżyser, zdecydował się na wyreżyserowanie biograficznego dramatu. Akcja “Manka” rozgrywa się w 30 latach w Hollywood, kiedy Herman J. Mankiewicz kończy scenariusz do “Obywatela Kane’a”.

“Proces siódemki z Chicago”, reż. Aaron Sorkin

Dramat sądowy dostępny na platformie Netflix, przedstawia losy organizatorów protestów Krajowej Konwencji Demokratycznej, oskarżonych o spisek z powodu pokojowego marszu, zakończonego starciami z policją.

“Ojciec”, reż. Florian Zeller

Przejmująca i poruszająca historia kobiety, opiekującej się ojcem, u którego pojawiają się pierwsze oznaki demencji.

W rolach głównych zwyciężczyni Oscarów 2019 za rolę główną Olivia Colman (“Faworyt”)  oraz zdobywca nagrody dla najlepszego aktora w 1992 – Anthony Hopkins (“Milczenie owiec”).

“JUDAS AND THE BLACK MESSIAH”, reż. Shaka King

Historia amerykańskiego działacza społecznego – Freda Hamptopna, przewodniczącego Partii Czarnych Panter w Illinois. W rolach głównych – Lakeith Stanfield, Daniel Kaluuya, Jesse Plemons. Dramat biograficzny jest nominowany w 6 kategoriach tegorocznych Oscarów.   

“Nomadland”, reż Chloe Zhao

Historia sześćdziesięcioletniej kobiety, która w wyniku recesji straciła dobytek i wybiera wędrowne życie. Dramat z Frances McDormand w roli głównej, zdobywczyni Oscarów w 1997 (“Fargo”) i 2018 (“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”) jest jednym z faworytów na zdobycie najważniejszej statuetki. 

“Obiecująca. Młoda. Kobieta”, reż. Emerald Fennell

Cassandra, młoda kobieta szuka zemsty w związku z wydarzeniami z przeszłości. Thriller został nominowany do Oscarów w 5 kategoriach między innymi za najlepszy film, najlepszą aktorkę pierwszoplanową oraz najlepszego reżysera.

“Minari”,  reż. Lee Isaac Chung

“Minari” to koreańska produkcja nominowana do Oscarów 2021 w 6 kategoriach. Jakob Yi, w pogoni za american dream, wraz z rodziną przeprowadzają się do Kalifornii, aby założyć swoją farmę.