Gowin do przedsiębiorców: gospodarczy i cywilizacyjny rozwój kraju to wasza zasługa

To, że Polska tak dynamicznie i aż do 2020 roku bez przerwy rozwijała się pod względem gospodarczym, ale także cywilizacyjnym, to jest wasza zasługa - powiedział wicepremier Jarosław Gowin do przedsiębiorców na spotkaniu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

4

“Polscy przedsiębiorcy to bohaterowie ostatniego 30-lecia. To, że Polska tak dynamicznie i aż do 2020 roku bez przerwy rozwijała się pod względem gospodarczym, ale także cywilizacyjnym to jest wasza zasługa. Wiem, że czasy są trudne, że musicie stawić czoła pandemii i wzrastającej konkurencji i myśleć o nowych czasach, które otwierają się przed polskimi firmami, ale myślę, że to taki moment, że z ust przedstawiciela rządu, odpowiadającego za gospodarkę, powinno paść to podstawowe słowo: dziękuję” – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

We wtorek wicepremier wziął udział w uroczystym spotkaniu z przedstawicielami 45 firm działających w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ich gronie było 26 nowych inwestorów oraz 19 startupów korzystających ze wsparcia w ramach strefowego programu Startup Spark.

“Chciałbym, by cała Polska była miejscem tak przyjaznym przedsiębiorcom, jak Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wiem doskonale, że tak nie jest, że prowadzenie działalności gospodarczej ciągle jeszcze w Polsce pod wieloma względami jest drogą przez mękę, wiodącą stromo pod górę. Wiem, że bardzo często stykacie się państwo z barierami, z kłodami rzucanymi pod nogi” – zaznaczył.

Gowin poinformował, że w środę, wraz ze swoimi współpracownikami, zaprezentuje nową politykę przemysłową Polski; zachęcał przedsiębiorców do udziału w konsultacjach nad tym projektem.

“Obszarem polskiej gospodarki, który ujawnił największą witalność w czasach pandemii jest właśnie przemysł. Nowa polityka przemysłowa zawiera cały szereg instrumentów, już nie tyle horyzontalnych, adresowanych do całej gospodarki i wszystkich zakładów przemysłowych – to są instrumenty szyte na miarę kilkunastu konkretnych branż, które – co sprawdziliśmy bardzo dokładnie – mają największy potencjał rozwojowy w Polsce” – podkreślił.

Wicepremier dodał, że jego resort przygotowuje konkretne instrumenty wsparcia – od programów badawczo-rozwojowych po kontrakty branżowe.

“Chcielibyśmy takie kontrakty branżowe z poszczególnymi sektorami przemysłu zawierać, dlatego że do śmiałego inwestowania i rozwijania waszych firm potrzebujecie stabilności. Osobiście chciałbym, aby były to takie kontrakty, które przed daną branżą otworzą perspektywy na 10 lat. Będziecie wiedzieli, że w tym czasie nie zmieni się otoczenie gospodarcze ani przepisy, że możecie inwestować w warunkach przewidywalności” – wyjaśnił.

Zdaniem Gowina nowa polityka przemysłowa posłuży wykorzystaniu wielkiej szansy, jaką jest pandemia. Zwrócił uwagę na fakt, że właśnie w jej okresie dostrzeżono w Europie pilną konieczność skracania łańcucha dostaw, na czym Polska – ze względu na swoje położenie – może skorzystać.

“To może zabrzmieć dla wielu szokująco, ale dzisiaj doskonale już wiemy, że pandemia pokazała potencjał polskiej gospodarki, ponieważ my – w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej – w dużo większym stopniu zachowaliśmy przemysł, który jest kołem zamachowym rozwoju gospodarczego” – zaznaczył wicepremier.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ drag/