Inicjatywa Polska proponuje powołanie Rady Kontroli Krajowego Planu Odbudowy

Inicjatywa Polska, jedno z ugrupowań tworzących klub KO, proponuje utworzenie "Rady Kontroli Krajowego Planu Odbudowy", która miałaby monitorować sposób wydatkowania środków z KPO. W skład Rady mieliby wejść m.in. przedstawiciele prezydenta, Senatu, klubów parlamentarnych i NGOs.

4

iPL zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Inicjatywa Polska zaprezentowała w czwartek pakiet propozycji na rzecz poprawy sytuacji pracowników po pandemii COVID-19. Wśród jej postulatów znalazła się m.in. likwidacja Funduszu Kościelnego. Pakiet to autorska propozycja iPL, o której formacja będzie w najbliższym czasie rozmawiać ze swymi koalicjantami, m.in. z PO.

Liderka iPL Barbara Nowacka przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej, że w najbliższą sobotę 1 maja obchodzone będzie Święto Pracy. Dodała, że z tej właśnie okazji jej formacja proponuje pakiet rozwiązań dla pracowników. “W tym roku dla wielu ludzi pracy ten pierwszy maja jest wyjątkowo trudny. Czas pandemii to był wyjątkowy sprawdzian dla rządzących i dla ludzi pracy i z przykrością zauważamy, że w kwestiach dotyczących ochrony miejsc pracy, rynku pracy nie zrobiono tyle, ile trzeba było zrobić” – oceniła Nowacka.

Jak zaznaczyła, niewystarczające są także wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia – pielęgniarek, salowych czy położnych. “Mówimy też o pracownikach pomocy społecznej, o ludziach, którzy za nieduże pieniądze niestety pracują w urzędach, w sklepach, w komunikacji, pomagali Polsce normalnie funkcjonować. 1 maja to ten czas, kiedy prawdziwa lewica, nie ta dilująca z rządzącymi, powinna się o nich upomnieć. I my to będziemy robić” – zapewniła posłanka.

Inicjatywa Polska przygotowała m.in. projekt w sprawie powołania “Rady Kontroli Krajowego Planu Odbudowy”, czyli dokumentu, w którym zaplanowano wydatkowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W składzie Rady mieliby się znaleźć przedstawiciele: prezydenta RP, klubów parlamentarnych, organizacji pozarządowych oraz ważnych organizacji dla funkcjonowania państwa, np. Polskiej Akademii Nauk.

“Tak stworzony mechanizm kontroli, który pozwoli wydatkować pieniądze w sposób właściwy i skuteczny, nie tylko patrzeć czy zgadzają się rachunki, ale czy te wydatki mają sens i są sprawiedliwe, uważamy za najlepsze rozwiązanie” – podkreśliła Nowacka.

Poseł Dariusz Joński podkreślił, iż Rada Kontroli KPO jest potrzebna również ze względu na liczne – jak mówił – nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych, które pojawiły się w czasie pandemii. Przypomniał m.in. sprawę zakupu maseczek z Chin, które okazały się nieprzydatne dla służby zdrowia czy organizacji szpitali tymczasowych.

“Gdy słyszę, że ktoś wynegocjował nawet jakiekolwiek pieniądze z rządem na szpitale, to pytam się kiedy będą dostarczone te pieniądze, które zostały wydane w czasie pandemii bez przetargu na szpitale tymczasowe?” – dodał Joński. Zapowiedział też złożenie w tej sprawie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli.

Joński zaprezentował też szczegóły pakietu “Aktywna Praca”. Inicjatywa Polska chce m.in. utworzenia centrów aktywizacji zawodowej w miejsce obecnych urzędów pracy. “Zamiast raz w miesiącu proponujemy, żeby każdy bezrobotny mógł być pod opieką doradcy zawodowego dwa razy w tygodniu” – powiedział poseł KO.

iPL proponuje ponadto, by osoby, które stracą pracę w czasie pandemii COVID-19 otrzymywały przez sześć miesięcy 80 proc. wynagrodzenia. “Chodzi o to, by osoba, która traci pracę, nie otrzymywała zasiłku w wysokości 1300 zł bądź też pomniejszonego” – mówił Joński. Jak dodał, takie rozwiązania funkcjonują na zachodzie Europy.

Kolejne z propozycji zakładają utworzenie darmowej bazy ofert pracy dla osób aktywnie poszukujących pracy oraz wprowadzenie wynagrodzenia dla stażystów w wysokości poziomu minimalnego wynagrodzenia krajowego. “Te 2000 złotych to jest propozycja dla młodych, którzy rozpoczynają pracę” – zaznaczył polityk iPL.

Inicjatywa Polska proponuje ponadto zmiany w progach podatkowych. Przewidziano trzy progi: pierwszy (17 proc.) dla osób zarabiających do 140 tys. złotych rocznie; drugi (32 proc.) dla zarabiających pow. 140 tys. złotych oraz trzeci (40 proc.) dla zarabiających powyżej 500 tys. złotych. “Trzeci próg, +obajtkowy+ byłby dla tych wszystkich, którzy zarabiają pół miliona bądź więcej rocznie. Jak widać w ostatnich miesiącach w spółkach skarbu państwa +sky is the limit+, zarabiają ile chcą. Nie może być tak, że płacą tyle ile ten, który zarobi 85 tys. w ciągu roku” – powiedział Joński.

Działacz iPL, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Szymon Wiłnicki, który jest także ratownikiem medycznym, upomniał się z kolei o podniesienie płac pracowników służby zdrowia. Jego zdaniem dodatkami, które otrzymuje obecnie część medyków, powinni zostać objęci wszyscy zaangażowani w walkę z pandemią.

Politycy iPL omówili też źródło finansowania propozycji na rzecz rynku pracy. Jedną z propozycji jest likwidacja Funduszu Kościelnego. “Dziś on nie ma już racji bytu, ponieważ został powołany w marcu 1950 roku i stanowił swoistą rekompensatę za majątki odebrane Kościołowi. Ale już dosyć dawno temu zakończyła pracę Komisja Majątkowa, która ten odebrany majątek zwróciła z naddatkiem” – mówiła posłanka Katarzyna Piekarska.

Inicjatywa Polska proponuje też likwidację tzw. ulgi kościelnej, która – zdaniem Piekarskiej – też nie ma obecnie uzasadnienia. Ugrupowanie chce ponadto ograniczyć zwolnienia w zakresie podatku od nieruchomości i podatku od spadków i darowizn. “Przypomnę, że w tej chwili Kościół ma zwolnienia od podatku od nieruchomości i świadczeń na fundusz gminny i miejskich nieruchomości” – powiedziała posłanka KO. Jak dodała, środki te miałyby wzbogacić samorządy.

iPL postuluje ponadto wprowadzenie obowiązku prowadzenia rachunkowości podatkowej z tytułu tzw. niegospodarczej działalności statutowej. “To jest taca, to są opłaty za śluby, pogrzeby, chrzciny, komunie, ect. Obecnie nie ma takiego obowiązku i to również jest niestety możliwość prania brudnych pieniędzy” – zaznaczyła Piekarska.

Jak dodała, kompleksowy projekt zmian dotyczący finansów Kościoła ma być gotowy w ciągu kilku najbliższych tygodni.

We wtorek przedstawiciele Lewicy spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie Funduszu Odbudowy i związanego z nim Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. Według europosła Roberta Biedronia, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO, także ten dotyczący powołania “Komitetu Monitorującego” wydatkowanie środków z KPO, który miałby zrzeszać przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu.

Negocjacje Lewicy z rządem skrytykowali we wtorek politycy Koalicji Obywatelskiej. “Od samego początku wspólnie z @KosiniakKamysz (Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – PAP) proponowaliśmy całej opozycji wspólne postawienie twardych warunków ws. KPO. Niektórzy jednak woleli w ciemno deklarować poparcie. Gdy dostali łomot, dorobili na szybko warunki i postanowili poudawać opozycję. Szkoda że koncesjonowaną” – napisał na Twitterze lider PO Borys Budka. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/