Jak dbać o zdrowie latem?

10

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego dobrze jest odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Jest to odpowiednia pora roku, aby rozpocząć dietę, zmienić nawyki żywieniowe. Dostępność owoców i warzyw pozwala nam na urozmaicenie jadłospisu.

Dieta

Latem, aby czuć się lekko i zdrowo należy stosować lekkostrawną dietę,. Nasz jadłospis powinien być bogaty w sezonowe owoce i warzywa, które zawierają wiele witamin oraz składników mineralnych. Wskazane jest, aby dieta składała się z 5 posiłków, spożywanych codziennie o tych samych lub zbliżonych porach. Obecnie mamy sezon na truskawki, dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie owocu np. w formie koktajlu.

Ostatni posiłek powinniśmy spożywać na około 3 godziny przed snem. Oprócz wody, można pić herbatę zieloną, czerwoną lub ziołową. 

Ważna jest również aktywność fizyczną. Podczas wyższych temperatur wybierajmy ćwiczenia w domu, wieczorne spacery lub przejażdżki rowerowe. Unikajmy treningów na zewnątrz podczas większych upałów.

Jak dbać o siebie przebywając na zewnątrz?

  • Krem z filtrem UV – obowiązkowo przed każdym wyjściem na zewnątrz, powinniśmy stosować krem z filtrem UV, który będzie chronić naszą skórę przed słońcem.
  • Odpowiednia ilość wody- latem, powinniśmy nawadniać organizm. Najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna, która wcześniej schłodzona zaspokoi pragnienie. 
  • Aktywność fizyczna na słońcu- w upalne dni, lepiej unikać aktywności fizycznej na zewnątrz. Podczas takiej pogody możemy dostać poparzenia słonecznego. Dobrym wyborem będzie pójście na basen, aqua aerobik, woda przyniesie nam ochłodę.
  • Ochrona głowy- podczas słonecznych dni powinniśmy zakładać nakrycie głowy, który ochroni nas przed udarem słonecznym, czapka z daszkiem, przyniesie nam również ochłodzenie.

Zdrowe opalanie

W ciągu roku mamy niedobór witaminy D, dzięki przebywaniu na słońcu w skórze jest produkowana witamina D3. Wystarczy około 20-30 minut dziennie przebywania na zewnątrz, aby uzupełnić jej braki. 

Latem powinniśmy wychodzić na zewnątrz, ale z umiarem. Najważniejszym elementem jest nakrycie głowy oraz krem. Wyższy filtr, pozwala na większą ochronę skóry przed słońcem.