Kornecka: samorządy będą mogły budować mieszkania w oparciu o niewielkie środki własne

Dzięki społecznej części pakietu mieszkaniowego samorządy będą mogły budować mieszkania czynszowe i komunalne w oparciu o niewielkie środki własne - mówiła w poniedziałek wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. Będą mogły też korzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa - dodała.

12

Wiceminister rozwoju pracy i technologii zaznaczyła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego, że w ramach rozwiązań przewidziano też wsparcie dla lokatorów.

Podpisana w zeszłym tygodniu przez prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, czyli tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego przewiduje m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS oraz możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kornecka wskazała, że dzięki ustawie zwiększona będzie wysokość bezzwrotnego wsparcia dla gmin w formie grantów z Funduszu Dopłat na budowę mieszkań czynszowych i komunalnych. Dodała, że ustawa pozwoli na odejście od refinansowania wsparcia, tj. wypłacania go już po zakończeniu budowy. Dzięki temu – jak mówiła – samorządy będą mogły realizować inwestycje mieszkaniowe w oparciu o niewielkie koszty operacyjne z własnego budżetu.

Jej zdaniem, atutem przyjętych zmian jest oparcie inwestycji o spółki TBS i samorządy, dzięki czemu wsparcie trafi do doświadczonych i sprawdzonych w tym segmencie inwestorów. Dodatkowym wsparciem dla gmin będą grunty z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

“Przy tworzeniu ustawy ważne było to, aby funkcjonujące mechanizmy wsparcia budowy mieszkań były na tyle elastyczne i różnorodne, aby każdy samorząd znalazł w nich własny, najlepiej pasujący do potrzeb danej społeczności sposób działania” – zaznaczyła Kornecka.

Przypomniała, że utworzony zostanie Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa na wsparcie dla samorządów dotkniętych skutkami pandemii, aby już teraz mogły realizować inwestycje z zakresu społecznego budownictwa czynszowego. Fundusz będzie zasilany kwotą 1,5 mld zł.

Jeśli chodzi o wsparcie dla lokatorów, obecni i przyszli lokatorzy społecznych inicjatyw mieszkaniowych i TBS-ów będą mogli korzystać z wakacji czynszowych polegających na obniżeniu czynszu o 20 proc. Wiceminister wskazywała też na zmiany w kierunku usprawniania budowlanych procesów inwestycyjnych. Wprowadzona będzie m.in. możliwość złożenia ze pośrednictwem internetu wniosku o pozwolenie na budowę i pozwolenie na użytkowanie. (PAP)

autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ maja/ je/