Kraska: rozważany jest wymóg posiadania ujemnego wyniku testu na koronawirusa przy przekraczaniu południowej granicy

6

Rozważamy wprowadzenie systemu, według którego przekroczenie naszej granicy – szczególnie południowej – możliwe byłoby w przypadku posiadania ujemnego wyniku testu na koronawirusa – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska mówił w Polskim Radiu 24, że wiele krajów wprowadziło system, według którego przekroczenie granicy możliwe jest w przypadku posiadania ujemnego wyniku testu na koronawirusa.

“My też rozważamy taki wariant, takie rozwiązanie, szczególnie na granicy południowej. Myślę, że w tym tygodniu będzie podjęta też w tym kierunku decyzja” – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Kraska zaapelował o przestrzeganie zaleceń związanych z koronawirusem – o noszenie maseczek, zachowanie dystansu. “Szczególnie teraz, kiedy te nowe mutacje są bardziej zaraźliwe od tego wirusa klasycznego. Mutacja brytyjska – naukowcy mówią, że jest od 30 do 35 proc. bardziej zaraźliwa, a mutacja południowoafrykańska nawet 50 proc., czyli dość łatwo niestety możemy się zarazić koronawirusem, a wiemy, jakie tego mogą być skutki” – zaznaczył.

Kraska dodał, że widoczna jest też zwiększona liczba osób trafiających w ostatnim czasie do szpitali w związku z zakażeniem koronawirusem.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/