MEiN: Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Młodzi naukowcy i pierwsza SOWA w Piotrkowie Trybunalskim. Gdzie powstaną kolejne?

12

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zainaugurował dziś działalność pierwszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ‒ SOWA. Jeszcze w tym roku, w Raciborzu, planowane jest otwarcie drugiej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Kolejne lokalne minicentra nauki powstaną w ciągu 2 lat w mniejszych miejscowościach w całej Polsce. SOWY to pilotażowy projekt, który poprzedza utworzenie zapowiadanych w Polskim Ładzie Małych Centrów Nauki. W uroczystościach w piotrkowskiej Mediatece uczestniczyli również Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak oraz Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

‒ Otwieramy dziś dla Piotrkowian miejsce, które będzie intrygować, pobudzać wyobraźnię i zachęcać do eksperymentowania. Już niedługo takie przestrzenie popularyzujące naukę, pokazujące ją z trochę innej strony, powstaną w kilkudziesięciu mniejszych miejscowościach w całej Polsce. Zależy nam na tym, żeby każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, miał dostęp do zasobów nauki. Chcemy w ten sposób wyrównać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży ‒ powiedział Przemysław Czarnek.

Gdzie wylądują kolejne SOWY?

Jeszcze w tym roku, w Raciborzu, zostanie otwarta druga Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ‒ SOWA. Swoje lokalne minicentra nauki będą także miały:
Bolesławiec, Brzesko, Drohiczyn, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jarocin, Jaworzno, Jelenia Góra, Koniecpol, Konin, Końskie, Łomża, Malbork, Nysa, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno, Pruszków, Rawicz, Rybnik, Sanok, Starachowice, Staszów, Suwałki, Świdwin, Wadowice, Wałbrzych, Wieleń, Witnica, Wodzisław Śląski oraz Zawiercie.

Czym są SOWY?

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ‒ SOWA to pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik zapoczątkowany w sierpniu 2020 r. ‒ Przeznaczono na niego 44 mln zł.

Zakłada on stworzenie do 2023 r. ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, w których zgodnie z innowacyjnym podejściem praktykowanym od lat w Centrum Nauki Kopernik, wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie ‒ podkreślił Minister Czarnek.

SOWY powstaną przy już funkcjonujących instytucjach kultury, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia.

Wystawa składa się 15‒18 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół CNK. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), czy zadanie – usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).

Małe Centra Nauki

Kontynuacją inicjatywy SOWA są planowane w Polskim Ładzie Małe Centra Nauki. W latach 2021‒2024 powstanie w całym kraju około 70 Małych Centrów Nauki o wartości 350 mln złotych. Ich budowa ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie dostępu do zasobów nauki oraz wzmocnienie kapitału społecznego i naukowego w społecznościach lokalnych. Z całą pewnością przyczynią się również do budowania zaangażowania w naukę wśród dzieci i młodzieży, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości czy powstania nowych miejsc pracy.

Mediateka 800-lecia

Miejsce, w którym została otwarta pierwsza SOWA to wyjątkowe miejsce na mapie Piotrkowa. Jest ono swoistym kulturalno-naukowym centrum miasta. W nowoczesnym budynku, wzorowanym kształtem na otwartej księdze, mieści się biblioteka z wolnym dostępem do księgozbiorów, czytelnia, aula konferencyjna, pracownia gier komputerowych, przestrzeń dla  i młodzieży oraz nowoczesna część naukowo-techniczna. W Mediatece działa też kino studyjne. Oprócz tradycyjnej działalności bibliotecznej placówka organizuje wystawy fotografii, koncerty, pokazy filmowe, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty i szkolenia.

Nauka poprzez eksperymentowanie w CNK

Centrum Nauki Kopernik od lat promuje ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pozwolą przenieść najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze CNK do społeczności lokalnych w całej Polsce.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułPolacy nie dostają pieniędzy za nadgodziny – raport ADP
Następny artykułKierowcy: Kupujesz, sprzedajesz – zgłoś