MEiN zapowiada nowy, kolejny przedmiot

Czy od nowego roku szkolnego będzie nowy przedmiot „Biznes i zarządzanie”?

13

Resort edukacji zamierza zreformować już nie tylko nauczanie wiedzy o społeczeństwie, ale także sposób, w jaki przekazywane są treści związane z przedsiębiorczością, tak aby dostosować je do potrzeb polskiej gospodarki. Od 01.09.2023 r. w szkolnych planach lekcyjnych ma pojawić się nowy przedmiot „Biznes i zarządzanie”. MEiN chce, żeby BiZ wszedł do programu maturalnego w 2027 r. – jako przedmiot dodatkowy zdawany na poziomie rozszerzonym.

Najpierw jednak muszą odbyć się konsultacje dotyczące podstawy programowej. Do udziału w tych pracach resort zachęca przedstawicieli biznesu, organizacje branżowe i ekspertów-praktyków, przekonując, że nowy przedmiot ma mieć wymiar praktyczny, skorelowany z oczekiwaniami rynku pracy oraz potrzebami uczelni. Zastąpi on realizowane dziś „Podstawy przedsiębiorczości”, które zdaniem ministra są zbyt teoretyczne i wymagają poszerzenia o zagadnienia, które pomogą młodym ludziom funkcjonować w świecie biznesu i zarządzania oraz podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe.

W ramach BiZ, obok takich zagadnień, jak finanse osobiste, rynek pracy czy system gospodarczy, już obecnych w podstawie programowej „Podstaw przedsiębiorczości”, mają pojawić się dodatkowe treści, a większy nacisk położony zostanie na aktywizujące metody nauczania: mniej wykładów, a więcej pracy w grupach, analizowania praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijania kompetencji liderskich. Materiały dydaktyczne zostaną wzbogacone o nowe technologie i narzędzia cyfrowe.

Wymiar godzin „nowej przedsiębiorczości” dla uczniów szkół ponadpodstawowych pozostanie na dotychczasowym poziomie. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak by chętni uczniowie mogli przystępować do egzaminu maturalnego z BiZ jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

„Wprowadzenie nowego przedmiotu maturalnego jest odpowiedzią na potrzeby i postulaty zgłaszane przez środowiska biznesowe i akademickie, a także Radę Edukacji Finansowej oraz Radę ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Przedmioty dotyczące zarządzania i biznesu są obecne w międzynarodowym systemie edukacji (IB) oraz w systemach edukacji takich państw jak np. Wielka Brytania (A-Level), gdzie cieszą się dużą popularnością wśród uczniów” – przekonuje resort edukacji.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!