Najlepsze filmy 2020 roku

15

“Jojo Rabbit”, reż. Taika Waititi

Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej i przedstawia losy Joja, członka młodzieżowej, nazistowskiej organizacji. Pewnego dnia, chłopiec odkrywa na strychu młodą żydówkę, ukrytą przez jego matkę. Jojo, mający u boku swojego wyimaginowanego towarzysza – Adolfa Hitlera musi zdecydować jaką decyzję podjąć.

“Dżentelmeni”, reż. Guy Ritchie

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, baron narkotykowy, decyduje się na sprzedanie swojego imperium. Brytyjscy gangsterzy czyhają na przejęcie po nim biznesu. 

Uważana za jedną z lepszych od czasów “Porachunków” i “Przekrętu” komedia kryminalna brytyjskiego reżysera. W gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy między innymi Hugh Grant’a, Colina Farell’a czy Matthew McConaughey’a. 

“1917”, reż. Sam Mendes

Historia dwóch młodych żołnierzy – Schofielda oraz Blake, którzy muszą przedostać się za linię wroga, aby dostarczyć rozkaz odwołanego ataku. 

Dramat wojenny został nagrodzony 3 Oscarami, za najlepsze efekty specjalne, zdjęcia oraz dźwięk.

“Proces siódemki z Chicago”, reż. Aaron Sorkin

Dramat sądowy produkcji Netflixa przedstawia losy oskarżonych organizatorów protestu Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku, który zamiast pokojowego marszu, zakończył się brutalnym starciem z policja. Mężczyźni zostają oskarżeni o spisek. 

“25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek

Historię Tomasza Komedy zna cała Polska. 23 latek został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnię, której nie popełnił. Po 18 latach odsiadki, prokuratorzy zdecydowali się odkryć prawdę tej zagadkowej i pełnej nierozwiązanych elementów sprawy.

“Mank”, reż. David Fincher

Długo wyczekiwana produkcja amerykańskiego reżysera.Po świetnych thrillerach (“Zodiak”, “Zaginiona dziewczyna” “Siedem”, “Podziemny krąg”) Fincher zdecydował się na wyreżyserowanie dramatu biograficznego “Mank”. W Hollywood z lat 30, poznajemy Hermana J. Mankiewicza, który musi skończyć scenariusz do „Obywatele Kane’a”. 

“Mank’a” możemy obejrzeć na Netflixie.