Niedzielski: zaszczepieni będą mogli pobrać kod QR z informacją, kiedy szczepienie się odbyło

9

Jesteśmy gotowi do wprowadzenia elektronicznego potwierdzenia szczepienia, ale nie będzie to żaden paszport uznawany w przestrzeni międzynarodowej; zaszczepieni będą mogli pobrać kod QR z informacją, kiedy odbyło się szczepienie – poinformował we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

We wtorek na wspólnej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i lekarza Michała Sutkowskiego internauci pytali, czy będą specjalne paszporty dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Niedzielski poinformował, że zaszczepieni, którzy mają np. internetowe konto pacjenta, czy profil zaufany będą mogli pobrać kod QR z informacją, kiedy szczepienie się odbyło. Szef resortu zdrowia przyznał, że w Unii Europejskiej toczy się dyskusja dotycząca wprowadzenia specjalnego paszportu dla osób zaszczepionych na terenie wspólnoty, ale nie ma obecnie żadnych konkretnych ustaleń w tej sprawie.

“Jesteśmy gotowi do tego, aby było elektroniczne potwierdzenie szczepienia, ale to nie jest jeszcze żaden paszport, to nie jest kwestia uznania takiego dokumentu w przestrzeni międzynarodowej” – zaznaczył Niedzielski.

Minister Dworczyk dodał natomiast, że osoby, które nie mają internetowego konta pacjenta, a przyjmą obie dawki szczepionki, będą miały możliwość pobrania w punkcie szczepienia wydruku z kodem QR.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei, że państwo w żaden sposób nie będzie zobowiązywało obywateli do zaszczepienia się. “Na poziomie państwowym nie planujemy w tej chwili niczego takiego. Szczepienia są i pozostają dobrowolne” – zaznaczył. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ itm/