Objaśnienia do estońskiego CIT-u w konsultacjach zewnętrznych

43

Ministerstwo Finansów przygotowuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. Jak zapewnia resort, objaśnienia na temat estońskiego CIT będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Konsultacje zewnętrzne będą trwały do 17 grudnia 2020 r.

„Estoński sposób rozliczania jest w Polsce całkowitą nowością, więc firmy potrzebować będą przewodnika, który krok po kroku przeprowadzi je przez proces wejścia, wyjścia i korzystania z tego systemu. Ministerstwo często wydaje dla podatników instrukcje czy handbooki, ale będzie to pierwszy raz kiedy takiemu materiałowi nadana zostanie moc objaśnień podatkowych, czyli moc chroniąca korzystające z niego firmy w kontakcie z administracją. Objaśnienia do estońskiego CIT będą swoistym przewodnikiem – obszernym, pełnym praktycznych przykładów, które w prosty sposób wyjaśnią każdą wątpliwość podatnika” – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Estoński CIT to:

  • brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie,
  • brak odrębnej rachunkowości podatkowej i minimum obowiązków administracyjnych,
  • prostota – podatnik stosuje łatwiejsze zasady opodatkowania, oparte na przepisach o rachunkowości.

Przebieg i warunki uczestnictwa w konsultacjach

Uwagi dotyczące projektu objaśnień można zgłaszać na adres estonskicitkonsultacje@mf.gov.pl do 17 grudnia 2020 r. Zgłoszenia po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla spółek kapitałowych, które będą mogły korzystać ze zmian w prawie, a także innych podmiotów zainteresowanych zakresem konsultowanego zagadnienia.

Przesłanie uwag oznacza zgodę na publikację zarówno ich treści, jak i danych podmiotu dokonującego zgłoszenia, za wyjątkiem danych osobowych.

Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. .jpg) należy dołączyć ich postać edytowalną.

Projekt objaśnień podatkowych można znaleźć pod linkiem: „konsultacje podatkowe – estoński CIT” (link do strony zewnętrznej).

Źródło: MF

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!