Obywatele Ukrainy wypełnią lukę na polskim rynku pracy

15

Minister Marlena Maląg spotkała się w trybie online z przedstawicielami urzędów pracy. Tematem spotkania były działania pomocowe realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, skierowane do obywateli Ukrainy. Omówiono także przepisy prawne w tym zakresie, legalizujące ich pobyt i tym samym otwierające przed nimi możliwość legalnego zatrudnienia.

Rośnie liczba zatrudnionych

Minister Marlena Maląg podkreśliła rolę publicznych służb zatrudnienia we włączaniu obywateli Ukrainy w polski rynek pracy. Stwierdziła, że strategią rządu jest, by jak najwięcej przybywających do nas obywateli Ukrainy – z tych, którzy zamierzają pozostać w Polsce na dłużej, podejmowało pracę. Według aktualnych danych od pracodawców wpłynęło już ponad 62 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, a ich liczba stale rośnie.

Przybywający do Polski chcą pracować, ale często potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Dlatego urzędy pracy wychodzą im naprzeciw, zachęcając i pokazując dostępne oferty pracy. Istotnym wyzwaniem będzie przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi.

Startują prace sezonowe

Oprócz funkcjonujących już przedsięwzięć, takich jak strona pomagamukrainie.gov.pl, gromadząca potrzebne informacje i oferty czy portalu Zielona Linia, który w marcu zarejestrował ponad 20 tys. kontaktów, przydatne będą targi pracy, stacjonarne i prowadzone online. – Czas pandemii pokazał, że to bardzo skuteczna platforma docierania do zainteresowanych – mówiła minister Maląg.

Minister Maląg zwróciła także uwagę, że rozpoczynają się właśnie prace sezonowe, co otwiera kolejne możliwości dla poszukujących pracy.

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułEkwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w świadectwie pracy
Następny artykułUlga podatkowa dla frankowiczów wydłużona o rok