PAIH: w czerwcu seminaria poprzedzające Mosty Technologiczne

W czerwcu ruszają seminaria dla przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w programie Mosty Technologiczne - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Będą mogli starać się o grant do 200 tys. zł m.in. na opracowanie strategii ekspansji na pozaunijne rynki.

3

Jak wskazała PAIH, seminaria informacyjne, które odbędą się w czerwcu, poprzedzają nabór wniosków do kolejnej edycji projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Aplikacje dotyczą rynków: USA, Meksyk i Kenia, a także Malezja, Tajwan i Arabia Saudyjska. “Dzięki konkursowi, mikro, mali i średni przedsiębiorcy znad Wisły zyskają szansę na zdobycie kompleksowego wsparcia w opracowaniu i wdrożeniu strategii wyjścia poza Europę” – podkreślono w poniedziałkowej informacji.

Dodano, że w ramach projektu na wsparcie mogą liczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa charakteryzujące się dużym potencjałem do internacjonalizacji swoich produktów, usług i technologii. Skierowany jest też do firm zainteresowanych zwiększeniem eksportu lub inwestycji na rynkach zagranicznych. “Stawką jest grant o wartości nawet 200 tys. zł w formule pomocy de minimis, na opracowanie i wdrożenie strategii ekspansji zagranicznej na rynki pozaunijne” – czytamy.

“Wskażemy, jak najlepiej przygotować się do ekspansji zagranicznej. Zakwalifikowane firmy otrzymają dostosowaną, wręcz szytą na miarę strategię wyjścia na rynki pozaunijne” – powiedział cytowany w informacji Leszek Kołodziejczyk z PAIH.

Polskie Mosty Technologiczne to grantowy projekt realizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu od 2017 r. Dotąd w konkursie wzięło ponad 2,5 tys. polskich firm. “Grant otrzymało już blisko 400” – czytamy.

Jak wyjaśniono, projekt składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór wniosków poprzedza seminarium informacyjne dla przedsiębiorców. Tegoroczne seminaria odbędą się przez internet. “Pierwsze z nich już 10 czerwca – poświęcone będzie rynkom USA, Meksyku oraz Kenii” – podała PAIH. Drugie spotkanie online – 24 czerwca będzie dot. Malezji, Tajwanu i Arabii Saudyjskiej.

Podczas seminariów omówiona zostanie m.in. specyfika rynków docelowych i przykłady firm, które dzięki PMT już odniosły sukces. Dodano, że o grant mogą się też ubiegać innowatorzy szukający partnerów zagranicznych do realizacji prac badawczo-rozwojowych i zewnętrznych źródeł finansowania tej działalności.

Projekt Polskie Mosty Technologiczne współfinansowany jest z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej informacji na stronie: https://www.paih.gov.pl/pmt (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/