Polski Ład: Praktyczna analiza zmian w PIT 2022, cz. 8

Ryczałt z tytułu używania służbowego samochodu do celów prywatnych.

15

Od początku 2022 r. zmienią się zasady określania kwoty, która będzie doliczona pracownikowi do przychodu przez pracodawcę za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych.

Od nowego roku kwota doliczanego ryczałtu nie będzie zależna od pojemności silnika. Kluczowym parametrem będzie moc silnika.

Wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, będzie ustalana w wysokości:

  • 250 złmiesięcznie – dla samochodów: o mocy silnika do 60 kW, elektrycznych oraz napędzanych wodorem
  • 400 złmiesięcznie – dla innych samochodów.

W wyniku tych zmian najprawdopodobniej wzrośnie liczba pracowników, dla których obowiązującą stawką miesięczną deklarowanego przychodu będzie 400 zł, a nie 250 zł.

Sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu i przekazanego do majątku prywatnego przedsiębiorcy będzie skutkowała obowiązkiem podatkowym, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik ten zostanie wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynie 6 lat.

Dotychczas sprzedaż takiego samochodu po upływie 6 miesięcy od dnia jego wykupu (do majątku prywatnego) nie powodowała powstania obowiązku podatkowego.

Zasady te będą miały zastosowanie do składników nabytych po dniu 31.12.2021 r.

Accace Sp. z o.o. Warszawa

www.accace.pl

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułOd 1 marca 2022 zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru składek
Następny artykułCeny kredytów ostro w górę