Polski Ład: rewolucyjna zmiana dla emerytów

14

Podczas posiedzenia, które odbyło się 1 października, sejm przyjął tzw. Polski Ład. W toku prac parlamentarnych do ustawy wprowadzono wiele zmian. Jedna z nich dotyczy seniorów, którzy zdecydują się pozostać na rynku pracy.

W pakiecie Polski Ład znalazł się zapis dotyczący „zerowego” PIT dla emerytów. PIT-0 dla seniorów ma być zachętą do pozostania na rynku pracy. Będą z niego korzystać zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (skala, „liniówka” i ryczałt), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo.

PIT-0 dla seniora będzie działał tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 zł. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. Oznacza to, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Jak wyjaśnia wiceminister Sarnowski, „już teraz jest takich osób 142 tys., a w przyszłości może ich być jeszcze więcej. W przyszłym roku zaoszczędzą one na podatku ok. 500 mln zł. Co ważne, jest to rozwiązanie, z którego skorzystają zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy”.

Źródło: MF

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułUstawa o doręczeniach elektronicznych
Następny artykułZmiany w rejestracji i logowaniu do portalu PUE ZUS