Posłowie Koalicji Polskiej: mówimy stop okradaniu polskich przedsiębiorców

Po uderzeniu tzw. piątką dla zwierząt w branżę mięsną, dziś mamy kolejne uderzenie w polskie rodzinne firmy poprzez podwyższenie o 100 proc. opodatkowania; dlatego mówimy "stop" okradaniu polskich przedsiębiorców, nie ma na to naszej zgody - mówili w środę posłowie Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15.

13

W środę Sejm zajmuje się rządowym projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. To obszerna regulacja, której celem jest uszczelnienie systemu podatków dochodowych. Chodzi o powiązanie wysokości podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności przedsiębiorstwa międzynarodowe, z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu.

Poseł Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz15) ocenił w środę na konferencji prasowej, że proponowane zmiany uderzają przede wszystkim w firmy rodzinne.

Podkreślił, że przedstawiciele różnych branż mają ogromne zastrzeżenia do zmian, które proponuje PiS. “Nawet prawnicy, o których się mówi, że będzie to dla nich korzystne uważają, że to zniszczy ich firmy, podzieli współpracowników” – powiedział Klimczak.

Według niego, “dla branży transportowej, to w tym roku już jest chyba czwarty cios, jeżeli chodzi o legislację. “Teraz mamy potężny cios szczególnie w tych, którzy zajmują się specjalistycznym transportem” – zaznaczył wiceprezes Stronnictwa.

Jego zdaniem, “jeżeli powiążemy to z +piątką dla zwierząt+ to wiele firm po prostu się zwinie z naszego rynku”. “Dlatego my – jako Koalicja Polska, PSL wystąpimy z całą mocą we wszystkich izbach parlamentu w obronie tego rodzaju prowadzenia działalności gospodarczej, przeciwko nowelizacji czegoś, co dzisiaj dobrze w Polsce działa” – oświadczył Klimczak.

Również zdaniem posła Jacka Tomczaka (PSL-Kukiz15), nowela ta jest kolejnym ciosem w polską gospodarkę. “Po uderzeniu tak zwaną piątką dla zwierząt w branżę mięsną, drobiarską, ale także inne branże naszej gospodarki, dziś mamy kolejne uderzenie w polskie rodzinne firmy – podwyższenie o 100 procent opodatkowania” – powiedział poseł PSL-Kukiz15.

Według niego, “takie opodatkowanie polskich rodzinnych firm doprowadzi do likwidacji szeregu podmiotów gospodarczych w Polsce”. “Taka polityka, to jest po prostu szaleństwo, takie podatki dwukrotnie wyższe, to jest po prostu zwykle złodziejstwo. Mówimy stop, mówimy +nie+ okradaniu polskich przedsiębiorców. Nie będzie na to naszej zgody” – oświadczył Tomczak.

Wraz z posłami PSL na konferencji prasowej wystąpili przedsiębiorcy, którzy apelowali o to, by nie podpisywać tej noweli. “To jest dla nas niewyobrażalne, żeby taki przepis, w takim tempie był procedowany przez polski parlament” – mówili. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/