Resort cyfryzacji: Ferie z programowaniem

W kilku ostatnich już województwach rozpoczęły się ferie zimowe, które, podobnie jak ubiegłoroczne, część z nas spędzi w domu.

21

Od dziś do 27 lutego na feriach przebywają jeszcze uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego.

To jednak nie znaczy, że musi być nudno! Jeśli szukacie inspiracji na ten wolny czas, ministerstwo cyfryzacji ma dla Was propozycję – zacznijcie przygodę z programowaniem.

Na stronie gov.pl/koduj czeka wiele inspirujących materiałów, które pozwolą Wam rozpocząć przygodę z kodowaniem: filmy, webinary, kursy programowania i gry edukacyjne – online i offline. Musicie tego spróbować!

Filmy i webinary

Ostatnie dwa lata to czas spotkań odbywających się w dużej mierze online – nie tylko tych towarzyskich, ale również zawodowych czy edukacyjnych. I na takie spotkania także chcemy Was zaprosić w te ferie.

Na koduj.gov.pl znajdziecie nagrania z warsztatów z nauką podstaw programowania (dla klas 1-6), które przygotowaliśmy w ramach Klubu Młodego Programisty. Możecie wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie, korzystając z nagrań z zajęć dostępnych na naszym kanale YouTube:

  • Klub Młodego Programisty online (edycja pierwsza) -> obejrzyj
  • Jesień z Klubem Młodego Programisty online (edycja druga) -> obejrzyj
  • CodeWeek 2022 z Klubem Młodego Programisty online -> obejrzyj
  • CodeWeek 2021 -> obejrzyj

Wszystkie te nagrania możecie też obejrzeć wchodząc na gov.pl/koduj/webinary. Naprawdę warto – warsztaty zgromadziły do tej pory tysiące aktywnych uczestników, a z ocen, które dostaliśmy wynika, że dzieci i ich rodzice chętnie poleciliby je innym zainteresowanym. Zapraszamy!

Resort ma też coś specjalnie dla rodziców! Czy czterolatek może uczyć się programowania? W jaki sposób zająć rozbrykane dzieci na dłużej niż 10 minut? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących kodowania znajdziecie w materiałach blogerów, których zaprosiliśmy do współpracy w ramach kampanii „e-Polak potrafi!”.

Te krótkie filmy o programowaniu wyświetlone zostały już ponad 2 miliony razy – to chyba najlepsza zachęta, żeby do nich zajrzeć. Zróbcie to koniecznie!

Kursy Programowania w Scratch

Trochę wolnego czasu to też zawsze świetna okazja do samorozwoju. Dla żądnych wiedzy MC ma dwa kursy programowania w Scratch, których ukończenie pozwoli Wam na uzyskanie certyfikatu!

Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony do nauki programowania dla najmłodszych, dostępny dla każdego dziecka wkraczającego w świat kodowania. W Scratchu stworzymy interaktywne historie, animacje, muzykę oraz gry. Programowanie odbywa się za pomocą ,,puzzli”, które można łączyć i układać w wybranej przez siebie kolejności. W ten sposób tworzony jest kod przypisany określonemu obiektowi, który za jego pomocą wykonuje określone czynności.

Kursy w ciekawy sposób wprowadzą uczniów w świat programowania. Są też zgodne z podstawą programową. Mogą z nich korzystać nie tylko nauczyciele, ale i rodzice! Kursy Programowania w Scratch (i wiele innych ciekawych kursów) znajdziecie na platformie OSE IT Szkoła.

Gry online czy zabawy offline? Ty wybierasz!

Chyba nie trzeba już dziś nikogo przekonywać, że gry i zabawy wideo dla dzieci mogą łączyć przyjemne z pożytecznym? Jeśli szukacie gier, które pomagają ćwiczyć logiczne myślenie oraz uczą podstaw programowania, zajrzyjcie na gov.pl/koduj/gry-i-zabawy!

Znajdziecie tam zbiór różnorodnych gier komputerowych online, które rozwijają logiczne myślenie, a także w przystępny sposób wprowadzają podstawowe pojęcia z zakresu programowania.

Jeśli jednak jedyne o czym marzycie to wyłączenie wszystkich urządzeń mobilnych i odpoczynek od ekranów komputerów – dla Was też resort cyfryzacji ma propozycję! A dokładnie 25 propozycji – bo tyle zabaw offline znajdziecie na stronie gov.pl/koduj/zabawy-dla-rodzicow-i-dzieci.

Co ważne, żeby świetnie się bawić nie musicie być specjalistami, ani nawet uruchamiać komputera. Wystarczą kolorowe kartki, flamastry czy klocki, by pokazać dziecku fascynujący świat programowania. To znakomity sposób na rodzinne spędzenie czasu, zarówno w domu, na świeżym powietrzu, jak i w podróży.

Szczególnie polecamy Wam matę do kodowania, którą wydrukujecie w swoich domach. Zestaw składa się z kratownicy i kolorowych kartoników.

Na stronie koduj.gov.pl znajdziecie scenariusze zabaw i wszelkie niezbędne instrukcje. Mata do kodowania pozwala rozwijać logiczne myślenie i odkrywać radość z tworzenia. Co ważne, nasz zestaw umożliwia też modyfikację gier w zależności od wieku i predyspozycji uczestników oraz pozwala na wymyślanie i realizowanie własnych scenariuszy zabaw!

Koduj z nami… cały rok!

Jeśli zainteresowały Was propozycje ministerstwa cyfryzacji, na ciekawe spędzenie wolnego czasu w ferie 2022, koniecznie obserwujcie stronę koduj.gov.pl, a także profil CodeWeek na Facebooku i Instagramie. Na bieżąco resort umieszcza tam informacje na temat działań promujących i wspomagających naukę programowania.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!