Święta w Niemczech

27

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech, rozpoczyna adwent. Cztery tygodnie przed Wigilią, każdej niedzieli, w domach zapalana jest świeczka na adwentowym wieńcu.

W kraju naszych zachodnich sąsiadów popularne są kalendarze adwentowe, przeważnie występujące w formie drewnianych domków. 

Kalendarze są przeznaczone zarówno dla młodszych jak i starszych. Często w formie prezentu, obdarowuje się bliskie osoby, własnoręcznie przygotowanym kalendarzem, w którym umieszczane są np. kosmetyki czy słodycze. 

Popularność kalendarzy adwentowych w Niemczech jest tak duża, że już we wrześniu, po zakończeniu wakacji można je znaleźć w sklepach.

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec, wśród mieszkańców są one bardzo lubiane i cieszą się sporą popularnością. Znaleźć je można nie tylko w tych największych miastach, ale i również znacznie mniejszych miejscowościach. Turyści z innych krajów, chętnie przyjeżdżają w tym okresie na jarmarki, aby móc poczuć świąteczną atmosferę. Jednym z najbadziej popularnym, a zarazem najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym (pierwszy raz odbył się w 1434) znajduje się niedaleko granicy polsko-niemieckiej, w Dreźnie. Na jarmarkach można napić się grzanego wina, zjeść tradycyjne potrawy czy kupić świąteczne ozdoby.

Podczas niemieckich Świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć choinki. Warto zaznaczyć, iż zwyczaj ozdabiania choinek wywodzi się właśnie z Niemiec. 

Wigilia w Niemczech jest znacznie skromniejsza niż w Polsce. Niemcy udają się popołudniu do kościoła, a następnie zasiadają do obiadu, podczas, którego nie może zabraknąć ziemniaczanej sałatki, tradycyjnych niemieckich kiełbasek czy kapusty kiszonej.

25 grudnia rozpoczyna się Boże Narodzenie, w tym dniu Niemcy zaczynają huczniej świętować i celebrować święta, spędzają czas w gronie rodziny, śpiewają kolędy, a na stole często znaleźć można pieczoną kaczkę lub gęś pieczoną.