Święta w Norwegii

139

Święta Bożego Narodzenia dla Norwegów są tak samo ważne jak dla nas. Od początku grudnia, w Norwegii można poczuć świąteczną atmosferę, domy oraz sklepy są ozdobione świecami, lampkami, gwiazdami czy wieńcami. 

Okres przed Bożym Narodzeniem

Bardzo popularne są jarmarki bożonarodzeniowe, odbywające się zarówno w większych jak i mniejszych miastach. Na straganach można spróbować norweskich potraw, napić się grzanego wina – „gløgg”, a także kupić typowe dla kraju produkty jak np. swetry w norweskie wzory.

„Julebord”

Przed świętami, w restauracjach często organizowane jest „julebord” czyli spotkanie z ludźmi z pracy, podczas którego podawane są tradycyjne norweskie potrawy oraz napoje alkoholowe. Jest to odpowiednik naszych polskich wigilii firmowych.

23 grudnia nazywany jest „lille juleaften” czyli „małą wigilią”. Każda norweska rodzina, obchodzi wtedy czas według swoich własnych tradycji. Przeważnie, tego dnia robi się domki z pierników czy ubiera choinkę, na której nie może zabraknąć norweskiej flagi. W przededniu Wigilii popularnym daniem jest „risgrøt” – ryżowy pudding. Wieczorem, w telewizji każdego roku obejrzeć można brytyjski skecz „Dinner for one”.

Wigilia

Wigilia jest najważniejszym dniem podczas świąt Bożego Narodzenia. W Norwegii nie ma pasterki, a do kościoła chodzi się przed kolacją wigilijną. O godzinie 17:00 odbywa się uroczysta msza, po której każdy udaje się do domu na Wigilię. W telewizji NRK, rozpoczyna się koncert norweskiego chłopięcego chóru – „Sølvguttene”.

Podczas Wigilii, Norwegowie spożywają głównie mięsne potrawy. Na stołach nie może zabraknąć „Pinnekjøtt” – solonych suszonych żeberek jagnięcych podawanych przeważnie z ziemniaczanym puree. Innym typowym danem są żeberka wieprzowe z białą lub czerwoną kapustą lub „lutefisk” czyli suszony dorsz z ługu. Na deser najpopularniejszy jest „riskrem”, składający się z ryżu, śmietanki i cukru waniliowego.

Wigilię spędza się z rodziną i przyjaciółmi, każdy jest odświętnie ubrany, po kolacji rozdaje się prezenty i śpiewa kolędy. Jedną z popularniejszych norweskich kolęd jest przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów całego świata, znana również nam Polakom –  „Cicha noc” („Glade Jul”). Kolęd – tak jak w Polsce, dzieci uczą się od najmłodszych lat,

Po Wigilii

Kolejne dni świąt Bożego Narodzenia, Norwegowie spędzają z rodziną i przyjaciółmi.

27 grudnia w Norwegii rozpoczyna się „romjul”. Jest to czas, kiedy wielu Norwegów bierze wolne w pracy. W tym okresie spotykają się ze znajomymi, wyjeżdżają na narty, odpoczywają w domu, albo… masowo oddają prezenty, które nie przypadły im do gustu.

A.O.