Szczerski: wystąpienie prezydenta na Radzie Praw Człowieka ONZ m.in. o skutkach pandemii oraz o sytuacji na Białorusi i w Rosji

Konsekwencje pandemii dla praw człowieka, sytuacja na Białorusi i w Rosji oraz kwestia prześladowań ze względu na wyznanie - to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy w swoim wystąpieniu na Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

10

Prezydent Andrzej Duda weźmie w poniedziałek udział w debacie wysokiego szczebla 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Wystąpienie polskiego przywódcy zostanie wyemitowane w pierwszym dniu wydarzenia, które ze względu na trwającą pandemię Covid-19, będzie miało charakter wideokonferencji.

Minister w KPRP Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że prezydent będzie mówił w swoim wystąpieniu m.in. “o skutkach pandemii koronawirusa dla praw człowieka na świecie”. Według Szczerskiego, prezydent podkreśli, że kwestie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego są obecnie w świadomości społecznej uważane za jedno z podstawowych praw człowieka.

“Sprawa bezpieczeństwa zdrowotnego stała się dziś kwestią praw człowieka, więc to też powinno być przedmiotem obrad takich gremiów jak Rada Praw Człowieka. (…) Prezydent w kontekście pandemii zwróci również uwagę, że musimy zrobić wszystko – jako społeczność międzynarodowa – by skutkiem pandemii nie było dalsze rozwarstwienie, (podział) na bogatych i biednych na świecie” – zaznaczył minister w KPRP.

Prezydent zwróci również uwagę – podkreślił Szczerski – że pomimo skupienia świata przede wszystkim na pandemii, zagrożenia związane z łamaniem praw człowieka nie wygasły, “są z nimi dziś problemy, te prawa są naruszane”.

“Prezydent w tym kontekście powie oczywiście o Białorusi. Szczególnie to jest aktualne po skazaniu dwóch dziennikarek telewizji Biełsat ostatnio na dwa lata łagru, o czym pan prezydent mówił w czwartek” – powiedział Szczerski. Dwie dziennikarki Biełsatu – Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa – zostały w czwartek skazane przez sąd w Mińsku na dwa lata pozbawienia wolności za “organizację zamieszek”; reporterki zostały ukarane za prowadzenie relacji online z mitingu. Ich proces uznano za polityczny.

“Prezydent powie też o Rosji. Nie tylko o kwestii uwolnienia Aleksieja Nawalnego, ale także przede wszystkim upomni się o losy wszystkich anonimowych zwolenników wolności i demokracji w Rosji, tych, którzy protestowali, zostali zatrzymani, trafili do więzień i ich los jest nieznany” – kontynuował Szczerski. Prezydencki minister podkreślił, że chodzi o upomnienie się “o tych anonimowych ludzi w Rosji, nie tylko tych znanych, z pierwszych stron gazet”.

Sąd w Moskwie zadecydował 2 lutego, że wyrok w zawieszeniu wobec Nawalnego, wydany w 2014 roku za rzekome malwersacje finansowe, zostanie zamieniony na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Proces, w którym zapadł ten wyrok ETPC uznał w 2017 roku za niesprawiedliwy. Opozycjonista jest w Moskwie w areszcie śledczym. Apelacja złożona przez obrońców Nawalnego od decyzji o “odwieszeniu” wyroku zostanie rozpatrzona w sądzie wyższej instancji w Moskwie w najbliższą sobotę. Jeśli decyzja uprawomocni się, to Nawalny będzie musiał spędzić w kolonii karnej dwa lata i osiem miesięcy. Demonstracje w obronie Nawalnego odbyły się w wielu miastach Rosji i zakończyły się masowymi zatrzymaniami.

Szczerski podkreślił, że podczas wystąpienia prezydent będzie również mówił o Ukrainie. “Prezydent upomni się też o prawa mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy, (…) bo tam też dochodzi do naruszeń praw człowieka i wolności” – podkreślił minister w KPRP.

Według niego, Andrzeja Duda “powtórzy także nasze zaangażowanie w ochronę najsłabszych – osób niepełnosprawnych, dzieci, tych, którzy pierwsi padają ofiarą prześladowań i naruszeń praw i wolności obywatelskich”.

Prezydent będzie również mówił – według Szczerskiego – o “wolności religijnej – jako ważnym elemencie praw człowieka”. “Dzisiaj na świecie powszechne są prześladowania ze względu na wyznanie” – zaznaczył minister.

Prezydent odniesie się również – kontynuował Szczerski – do “szeroko dyskutowanej obecnie przez społeczeństwa na całym świecie konieczności zagwarantowania wolności słowa w dobie cyfrowego świata”. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mrr/