Tatry – szlaki turystyczne na jesień

162

Podczas pochmurnych jesiennych dni, z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Po całym tygodniu pracy warto w weekend wybrać się w góry, na piesze wędrówki, aby spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Dzięki tak przebytym dniom, nabierzemy energii na kolejny tydzień, przez co polepszy się również nasze samopoczucie.

Morskie oko 

Morskie oko zachwyca o każdej porze roku, jesienią miejsce jest wyjątkowo piękne ze względu na otaczające drzewa, zmieniające swoją barwę. Trasa jest dość łatwa, więc nawet osoby, które na co dzień nie często udają się na piesze wycieczki, z pewnością sobie poradzą. Z Palenicy Białczańskiej do pokonania mamy trasę niecałych 8 km (ok. 2 godzin). 

Po drodze mijać będziemy Wodogrzmoty Mickiewicza – wodne kaskady, znajdujące się na progach potoku Roztoka.

Z Morskiego Oka możemy udać się nad Czarny Staw pod Rysami. Kamienna ścieżka jest dość stroma, jednak widoki rekompensują wszystkie trudy pieszej wyprawy. Szlak pokonamy w mniej więcej godzinę.

Droga pod Reglami

Na spacer mogą wybrać się zarówno piesi jak i rowerzyści. Ścieżka jest uważana za jedną z łatwiejszych szlaków znajdujących się w Tatrach, dlatego sprawdzi się również podczas wycieczki z dziećmi. Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach, natomiast kończy tuż przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Przejście całej drogi zajmuje niecałe 3 godziny. Ze szlaku rozpościera się widok na Zakopane oraz Gubałówkę.

Dolina Białego

Szlak nie jest trudny, droga zajmuje około 50 minut. Do doliny można wejść z Drogi nad Reglami, dlatego warto tego samego dnia odwiedzić te dwa miejsca. Szlak jest bardzo urokliwy, podczas wędrówki mijać będziemy wodospady, można spotkać również różne formy skalne.

Zdecydowanie warto wybrać się do doliny jesienią, kiedy barwy drzew zmieniają swój kolor. Na trasie znajdziemy co jakiś czas drewniane ławeczki, na których możemy odpocząć i podziwiać otaczające nas widoki. Z Doliny Białego warto udać się na Sarnią Skałę. Wyprawa na szczyt nie jest trudna, góra ma wysokość 1377m. n.p.m. można z niej zobaczyć Giewont, Gubałówkę, Łysankę czy Kominiarski Wierch.

Pamiętajmy, aby będąc w górach zachować zdrowy rozsądek i uważać na siebie.

A.O.