Trójmiasto na weekend

25

Jednym z większych atutów Trójmiasta jest bliskość morza. Można zarówno pozwiedzać, pocspacerować po mieście jak i wstąpić na plażę.

Gdańsk

Wycieczkę po Trójmieście najlepiej zacząć od Gdańska. Siódme największe miasto w Polsce pod względem powierzchni ma wiele do zaoferowania. Do Gdańska dojeżdża Pendolino, więc w przeciągu 5 godzin możemy dotrzeć praktycznie z jednego końca kraju- Krakowa, na drugi. Zwiedzanie Gdańska można rozpocząć od spaceru po Starym Mieście, na którym znajduje się Fontanna Neptuna, Żuraw czy Bazylika Mariacka. Warto wybrać się na koło widokowe AmberSky, z którego roztacza się panorama miasta. Miłośnicy sportu, mogą zwiedzić Stadion Energa Gdańsk, zbudowany na potrzeby imprezy piłkarskiej- Euro 2012.

Trzy lata temu otwarte zostało Muzeum II Wojny Światowej, spędzając w Gdańsku jeden dzień dobrze z wyprzedzeniem kupić bilet online. 

Sopot

Z Gdańska do Sopotu dostaniemy się Szybką Koleją Miejską w około 20 minut. Wychodząc z dworca kolejowego najlepiej udać się na znajdujący się w pobliżu deptak „Monciak”. Po drodze miniemy Krzywy Domek, nawiązujący do rysunków Jana Marcina Szancera, Pera Dahlberga oraz do projektów hiszpańskiego architekta- Gaudiego. Ulica Bohaterów Monte Cassino („Monciak”) prowadzi do najdłuższego nad Morzem Bałtyckim mola. Po spacerze warto udać się do jednej ze znajdujących się  przy plaży kawiarni lub smażalni ryb. 

Mając chwilę wolnego czasu można wybrać się do Opery Leśnej, do której prowadzi przyjemna droga wśród drzew, zieleni.

Gdynia

Gdynia jest oddalona od Sopotu około 15 minut jazdy Szybką Koleją Miejską. Na początku wycieczki warto wybrać się na Skwer Kościuszki, gdzie na końcu znajduje się Molo Południowe. Przy nadbrzeżu można obejrzeć cumujące statki. Wzdłuż promenady znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepiki. Przy Alei Jana Pawła II znajduje się statek-muzeum „Dar Pomorza”. Został udostępniony do zwiedzania w 1983 roku i od tego czasu jest uznawany za jeden z symboli Gdyni. Warto wybrać się na punkt widokowy-Kamienna Góra, na którą w dwie minuty dowiezie nas kolejka. Z tarasu możemy podziwiać panoramę miasta oraz widok na morze. Obowiązkowym punktem spaceru jest Molo w Orłowie znajdujące się przy granicy z Sopotem. Okolica jest spokojna, warto usiąść na ławeczce i zrelaksować się.