USA/ Blinken: Inicjatywa Trójmorza wzmocni integrację UE

Szef dyplomacji USA Antony Blinken opublikował w środę film, w którym poparł Inicjatywę Trójmorza, podkreślając, że przyczyni się ona do większego rozwoju regionu i wzmocnienia integracji wewnątrz Unii Europejskiej.

145

Opublikowane na portalu YouTube wideo to przesłanie do uczestników wideokonferencji szefów dyplomacji państw Trójmorza, USA, Niemiec, które odbyło się 11 lutego, a którego gospodarzem była Bułgaria.

Blinken podkreślił, że USA wspiera współpracę regionalną w ramach inicjatywy, która – jak powiedział – jest kluczowa dla większego rozwoju gospodarczego Europy Środkowej oraz wzmocnienia integracji UE.

“Wasze wysiłki, by wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne, są niezbędne dla stabilności i dobrobytu regionu i całej Europy (…) lepsza infrastruktura pomoże nam w osiągnięciu wspólnych celów w obliczu kryzysu klimatycznego. A te projekty infrastrukturalne dadzą ludziom pracę” – powiedział sekretarz stanu USA.

Blinken zachęcił też, by kolejne państwa dołączały do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Jak dotąd zrobiło to dziewięć z 12 państw członkowskich.

“Prezydent (USA Joe) Biden i ja głęboko wierzymy w znaczenie bliskich relacji z naszymi sojusznikami i partnerami, bo we współpracy jest siła. A na tym właśnie polega Inicjatywa Trójmorza” – powiedział Blinken. “Z uznaniem przyjmujemy waszą pracę i jesteśmy chętni do współpracy” – oznajmił. (PAP)

osk/ akl/