Webinarium: Polski Ład – nowy mechanizm poboru zaliczek na podatek dochodowy

Od 8 stycznia zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

7
  • Od 08.01.2022 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

  • Wysokość zaliczki za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12.800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31.12.2021 r.
  • Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie.

Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 07.01.2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – Dz.U. 2022 poz. 28, od 08.01.2022 r. zmianie uległy zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

Zaliczki na podatek dochodowy, pobierane przez płatników po 08.01.2022 r., powinny być obliczane w sposób opisany w rozporządzeniu. Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12.800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31.12.2021 r.

Pobranie zaliczki na podatek dochodowy  w wyższej wysokości, skutkować będzie po stronie płatnika obowiązkiem niezwłocznego zwrotu podatnikowi zaistniałej różnicy.

Tym samym, pracownicy będą otrzymać stosowne korekty od płatników, jeżeli wypłacone wynagrodzenia nie uwzględniały metodyki pobierania zaliczek na podatek dochodowy, opisanej w rozporządzeniu.

Na stronie podatki.gov.pl będą sukcesywnie umieszczane informacje na temat pobierania zaliczek według nowych zasad.

Wszystko o nowych zasadach rozliczania zaliczek w artykule: Nowe zasady rozliczania zaliczek – Polski Ład.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułPolski Ład: Przewodnik dla podatnika i pracodawcy
Następny artykułCeny transferowe w transakcjach z rajami podatkowymi