Wpływ pandemii na koniunkturę gospodarczą – najnowsze dane GUS

21

Od wiosny br. do standardowego badania koniunktury gospodarczej dołączany jest dodatkowy moduł ankietowy pozwalający uzyskać dane dotyczące bieżących ocen skutków pandemii COVID-19 dla przedsiębiorstw. Najnowsze badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-10 lipca br.

Jak podaje GUS, wyniki lipcowej edycji dodatkowego badania wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę wskazują na ogólną poprawę sytuacji. Wraz z poluzowaniem rządowych obostrzeń wzrasta optymizm, szczególnie w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Na podkreślenie zasługuje kilka niżej opisanych procesów, zdiagnozowanych dodatkowym badaniem.

W większości przypadków obserwowany jest spadek odsetka podmiotów wskazujących na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii. Najbardziej wyraźna poprawa nastąpiła w przypadku największych podmiotów handlu detalicznego (spadek wskazań w porównaniu z poprzednim miesiącem o 19,6 p.proc.), a także w branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 31,3 p.proc.) i pojazdy samochodowe (spadek o 18,8 p.proc). Znaczna poprawa wystąpiła również w przypadku jednostek budowlanych zajmujących się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków (spadek o 20,0 p.proc.) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek o 13,6 p.proc).

Oceny czasu przetrwania przedsiębiorstwa w przypadku utrzymywania się aktualnych ograniczeń są zróżnicowane. Największy spadek odsetka ankietowanych wskazujących na możliwość przetrwania do 3 miesięcy wystąpił w przypadku jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek o 11,0 p.proc.). Największy wzrost podmiotów deklarujących przetrwanie ponad 6 miesięcy wystąpił w sekcji informacja i komunikacja (wzrost o 11,6 p.proc.). Generalnie wraz ze wzrostem wielkości ankietowanego podmiotu rośnie deklarowany okres przetrwania ponad 6 miesięcy, najwyższy odsetek wystąpił w przypadku podmiotów usługowych o liczbie pracujących 250 i więcej osób (91,4%).

W porównaniu z poprzednim miesiącem przeważa spadek odsetka pracowników wykonujących pracę zdalną i zbliżone formy pracy. Zmiany nie są duże, ale zróżnicowane. Przykładowo największe zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem wystąpiły w przypadku podmiotów z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek o 8,0 p.proc.) oraz jednostek usługowych o liczbie pracujących od 50 do 249 osób (spadek o 5,5 p.proc.). W przypadku mniejszych podmiotów usługowych sytuacja była odwrotna, nastąpił nieznaczny wzrost odsetka pracowników wykonujących pracę zdalną i zbliżone formy pracy.

Wyniki lipcowej ankiety wskazują na ograniczenie skali spadku zamówień składanych przez klientów w niektórych obszarach gospodarki. Pozytywnie wyróżniają się przedsiębiorstwa budowlane zajmujące się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków, które prognozują wzrost zamówień o 1,5% (poprawa o 5,7 p.proc. względem ubiegłego miesiąca). Na zmniejszenie skali spadku zamówień w porównaniu z czerwcem br. wskazują przede wszystkim najmniejsze jednostki usługowe (poprawa o 5,4 p.proc.) oraz podmioty z sekcji obsługa rynku nieruchomości (poprawa o 5,2 p.proc.). Pogorszenie sytuacji sygnalizowane jest między innymi w przypadku jednostek usługowych o liczbie pracujących od 10 do 49 osób (pogorszenie o 6,0 p.proc.) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (pogorszenie o 3,7 p.proc.).

Większość ankietowanych podmiotów wskazywało na utrzymanie inwestycji w 2021 r. na niezmienionym poziomie w stosunku do inwestycji zrealizowanych przed rokiem. Daje się to zaobserwować głównie w jednostkach handlu detalicznego z branży pojazdy samochodowe (88,8% podmiotów) oraz jednostek budowlanych zajmujących się robotami specjalistycznymi (88,0% podmiotów). Spadek poziomu inwestycji najczęściej zgłaszają jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (26,9% przedsiębiorstw) oraz podmioty handlu detalicznego z branży żywność (26,3% podmiotów). Wzrost poziomu inwestycji sygnalizują przede wszystkim jednostki o liczbie pracujących 250 i więcej osób w usługach (30,9% podmiotów) oraz przetwórstwie przemysłowym (30,4% przedsiębiorstw).

Źródło: GUS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!