Wypłacono już 2,3 mln czternastych emerytur

15

Wypłacono już ponad 2,3 mln czternastych emerytur na kwotę ponad 2,6 mld złotych – poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że świadczenie jest przyznawane z urzędu i przekazywane wraz z listopadową emeryturą.

Tzw. czternastka przysługuje osobom, które w dniu 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Na dzisiaj mamy już wypłaconych ponad 2,3 mln czternastych emerytur na kwotę ponad 2,6 mld złotych” – przekazała szefowa MRiPS podczas briefingu prasowego.

Przypomnijmy, że czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułKodeks wykroczeń – nowe jednolite przepisy
Następny artykułPrawo rolnicze i obrót ziemią