Wystartował #CodeWeek2021!

CodeWeek start! Zaczęło się w sobotę! Właśnie wystartował Europejski Tydzień Kodowania!

3

Potrwa – jak na Europejski Tydzień Kodowania przystało… dwa tygodnie, do 24 października.

Dnia 9 października rozpoczął się #CodeWeek2021 – największe programistyczne wydarzenie w Europie. Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach programowania dla dzieci i młodzieży oraz zachęcamy do zgłaszania własnych inicjatyw propagujących kodowanie. Na aktywnych czekają certyfikaty!

Europejski Tydzień Kodowania

CodeWeek to przede wszystkim społeczność osób – chcących się uczyć, poznawać nieznane, dzielić się swoim entuzjazmem i pomysłami. W tym świecie nie trzeba być specjalistą w dziedzinie programowania – wystarczą dobre chęci i odrobina zapału.

W ramach CodeWeek, już od 9 lat, organizowane są wydarzenia uczące kodowania i umiejętności przydatnych w dzisiejszym świecie, takich jak: logiczne myślenie, współpraca, uczenie się na błędach i wiele innych. W XXI wieku te umiejętności przydadzą się każdemu. A w CodeWeek nauka łączy się z super zabawą!

Nic tak nie dodaje smaku zabawie, jak odrobina rywalizacji. CodeWeek to również „wyścig” państw europejskich o to, które z nich zorganizuje najwięcej wydarzeń programistycznych. W 2020 roku w Polsce było ich najwięcej w Europie! Stało się to możliwe dzięki pasji i zaangażowaniu ponad 5.000 uczestników Europejskiego Tygodnia Kodowania. Tak więc, do dzieła – wygrajmy i w tym roku!

Programuj z nami!

Z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania biuro CodeWeek przygotowało dla Was, Waszych znajomych i rodzin ogólnodostępne, bezpłatne webinary. Spotkania prowadzone są z myślą o młodych miłośnikach nowych technologii, ich nauczycielach i rodzicach.

Zaczęło się już 9 października webinarem. Rodzicom i nauczycielom opowiemy, jakie możliwości daje udział w CodeWeek2021, a na drugą część spotkania zapraszamy dzieci, z którymi zbudujemy prostą grę zręcznościową. Startujemy o godz. 17.00, bądźcie z nami!

Brzmi zachęcająco? A to dopiero początek! Oto pełna lista webinarów CodeWeek2021 organizowanych przez biuro CodeWeek i partnerów:

  • 9 października o godz. 17.00 – zapraszamy na webinar „CodeWeekStart z Klubem Młodego Programisty – przeznaczony dla rodziców i nauczycieli oraz dzieci. W ramach spotkania opowiemy, co daje udział w CodeWeek2021 oraz przygotujemy prostą grę zręcznościową.
  • 12 października o godz. 17.00 razem z Cyfrowym Dialogiem zapraszamy na webinar „Scratch i sztuczna inteligencja w teatrze lalek” – przeznaczony dla dzieci w wieku 9-12 lat. Wraz z młodymi miłośnikami teatru i AI, stworzymy scenkę teatrzyku lalek, a podczas działania wykorzystamy sztuczną inteligencję.
  • 14 października o godz. 17.00 razem z Cyfrowym Dialogiem zapraszamy na webinar „Sesja treningowa ze sztuczną inteligencją” – przeznaczony dla dzieci w wieku 12-14 lat. Pokażemy narzędzie Google Teachable Machine oraz zbudujemy wraz z Wami model rozpoznający gesty.
  • 16 października o godz. 17.00 razem z Matplanetą zapraszamy na webinar Kodu Game Lab. Pokażemy, że programować mogą już dzieci w wieku 8-10 lat, wraz z najmłodszymi stworzymy grę.
  • 18 października o godz. 17.30 razem z Gigantami Programowania zapraszamy na webinar „Scratch: Minecraftowe rewolucje” – przeznaczony dla dzieci w wieku 7-12 lat. Wspólnie stworzymy grę opartą na świecie Minecrafta, w której sterować będziemy postacią i spróbujemy ją wydostać ją z labiryntu pełnego pułapek.
  • 20 października o godz. 18.00 razem z Gigantami Programowania – zapraszamy na webinar „Webowi cybermasterzy, czyli moja własna strona internetowa” – przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Wraz z uczestnikami zbudujemy własną stronę internetową.
  • 22 października o godz. 17.00 zapraszamy na webinar „CodeWeekEND: kodujemy w Pythonie” – przeznaczony dla młodzieży w wieku 12-18 lat. W ramach spotkania wygenerujemy prostą grę z wykorzystaniem biblioteki Pygame.

Długa lista? A to jeszcze nie koniec! Możecie również wziąć udział w ogólnodostępnych wydarzeniach zorganizowanych przez członków społeczności CodeWeek. Znajdziecie je na stronie z wydarzeniami online na stronie CodeWeek.

Do warsztatów można dołączyć na dwa sposoby – klikając w link do konkretnego webinaru, który znajdziesz w wydarzeniu na Facebooku lub na koduj.gov.pl w kalendarzu wydarzeń lub po prostu wchodząc na codeweek/pl/live, a każdy webinar jest transmitowany na funpage’u CodeWeek.

Zorganizuj własne wydarzenie

Nauczycielu, masz własny pomysł, jak angażować dzieci i młodzież w kodowanie? Z pewnością tak! To przecież Ty wiesz najlepiej, jak rozmawiać, pracować i bawić się ze swoimi uczniami. Zorganizuj więc własne wydarzenie. Może być niewielkie. Przygotuj np. materiały dotyczące cyberbezpieczeństwa, czy korzyści z nauki programowania. Możesz również przygotować warsztaty robotyki i wiele innych. Przygotowane są dla Ciebie podpowiedzi i gotowe scenariusze. Znajdziesz je na koduj.gov.pl.

W każdej instrukcji aktywności znajdziesz kolejne kroki jak przygotować swoją inicjatywę. Nie wahaj się, działaj! Zgłoś swoje wydarzenie już dziś, by jeszcze więcej osób mogło zobaczyć, co Cię fascynuje.

Wejdź na codeweek.eu/add i wypełnij prosty formularz. Proces rejestracji naprawdę nie jest skomplikowany! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź instrukcję, którą przygotowano z myślą o Tobie!

Bądź widoczny

Macie świetne pomysły? Zapał i energię do pracy? Bądźcie widoczni! Skorzystaj z materiałów promocyjnych, pokazujących swoją aktywność: wydrukujcie plakat i powieście na szkolnym korytarzu, wykorzystajcie nasze grafiki do przygotowania własnych postów na social media, skorzystajcie z nakładki na zdjęcie profilowe i pokażcie, że jesteście częścią CodeWeek!

Specjalnie dla Was resort cyfryzacji przygotował też materiały promocyjne, które można bezpłatnie pobrać i wykorzystywać w swoich działaniach – sprawdź nasze propozycje.

Idziemy na rekord

Polscy uczestnicy CodeWeek 2021 zgłosili już niemal 6 tysięcy wydarzeń, co daje nam trzecie miejsce w Europie! To dobry wynik! Ale dlaczego nie pójść po więcej?

Organizatorami wydarzeń w ramach CodeWeek2021 są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Giganci Programowania i EduSense – Uczymy Dzieci Programować.

Bądźmy w kontakcie

Szczegółowe informacje o wydarzeniach a także więcej informacji o CodeWeek znajdziesz na stronie koduj.gov.pl. Jeśli macie pytania lub wątpliwości, MC jest do Waszej dyspozycji. Wystarczy do nas napisać na adres programowanie@mc.gov.pl. Zachęcamy też do śledzenia CodeWeek na Facebook’u i na Instagramie.

Do zobaczenia na #CodeWeek2021!

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!