Pomoc państwa nie dla unikających opodatkowania

15

Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim, aby nie udzielały wsparcia finansowego przedsiębiorstwom mającym powiązania z rajami podatkowymi.

KE wydała zalecenie, aby państwa członkowskie nie udzielały wsparcia finansowego przedsiębiorstwom mającym powiązania z krajami, które znajdują się w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. Ograniczenia powinny mieć zastosowanie także do przedsiębiorstw, które zostały skazane za poważne przestępstwa finansowe, w tym za oszustwa finansowe, korupcję oraz niepłacenie podatków i zobowiązań z tytułu zabezpieczeń społecznych. Jak informuje KR, celem wydanego zalecenia jest zapewnienie państwom członkowskim wytycznych dotyczących warunków przyznawania wsparcia finansowego, aby zapobiegać przypadkom sprzeniewierzenia środków publicznych oraz wzmacniać zabezpieczenia przeciwko nadużyciom podatkowym w całej UE zgodnie z unijnym prawem. Dzięki koordynacji ograniczeń dotyczących wsparcia państwa członkowskie zapobiegną także rozbieżnościom i zakłóceniom na jednolitym rynku.

Jeżeli państwa członkowskie zdecydują się na wprowadzenie takich przepisów do prawa krajowego, Komisja proponuje szereg warunków, od których powinny uzależnić przyznanie wsparcia finansowego. Unijny wykaz jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy stanowi najlepszą podstawę stosowania takich ograniczeń, ponieważ umożliwi on wszystkim państwom członkowskim spójne działanie i pozwoli uniknąć indywidualnych środków, które mogłyby naruszać prawo Unii. Wykorzystanie tego wykazu na potrzeby wdrożenia ograniczeń zapewni także większą jasność i pewność dla przedsiębiorstw.

Komisja jest gotowa omówić z państwami członkowskimi ich szczegółowe plany zapewnienia, aby pomoc państwa, zwłaszcza w postaci dokapitalizowania, była ograniczona do przedsiębiorstw, które uczciwie płacą podatki.

Komisja zaleca również wprowadzenie wyjątków od tych ograniczeń, aby chronić uczciwych podatników. Wyjątki te należałoby jednak stosować pod ścisłymi warunkami. Nawet jeżeli dane przedsiębiorstwo ma powiązania z jurysdykcjami znajdującymi się w unijnym wykazie jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy, wciąż powinno ono mieć możliwość w określonych okolicznościach korzystać ze wsparcia finansowego. Taka sytuacja mogłaby na przykład mieć miejsce, jeżeli przedsiębiorstwo może udowodnić, że płaciło w państwie członkowskim odpowiedni podatek w danym okresie (np. przez ostatnie trzy lata), lub jeżeli faktycznie prowadzi działalność w gospodarce państwa znajdującego się w wykazie. Zaleca się, aby państwa członkowskie wprowadziły odpowiednie sankcje, aby zniechęcać podmioty ubiegające się o wsparcie do przedstawiania nieprawdziwych lub niedokładnych informacji.

Państwa członkowskie powinny także zgodzić się na wprowadzenie rozsądnych wymogów dla przedsiębiorstw chcących udowodnić, że nie mają żadnego powiązania z jurysdykcją znajdującą się w unijnym wykazie jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy. W zaleceniu zawarto zasady, które mają pomóc państwom członkowskim w tym zakresie.

Ponadto państwa członkowskie powinny poinformować Komisję o środkach, które wdrożą w celu zastosowania się do wydanego zalecenia, zgodnie z unijnymi zasadami dobrych rządów. W ciągu trzech lat Komisja opublikuje sprawozdanie w sprawie skutków tego zalecenia.

Źródło: https://ec.europa.eu/

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!