Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów do kosztów, ponoszonych przez uczestników rynku, a tym samym prognozujący aktywność gospodarki w najbliższych miesiącach, wzrósł w październiku o około 2 punkty w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Ta poprawa niewiele znaczy z punktu widzenia przyszłej aktywności gospodarki. Wskaźnik odrobił niewiele ponad 9% wartości spadku od swego ostatniego szczytu z kwietnia 2021 roku. Jest to jednak wyraźny sygnał świadczący o działaniach podejmowanych przez przedsiębiorców, mających na celu drastyczne cięcie kosztów.
Dotyczy to przede wszystkim kosztów, na które firmy mają wpływ. Tym samym szykują się na kolejny szok związany ze wzrostem cen energii, gazu i ogrzewania. Pozwala im to ograniczyć straty i próbować przetrać coraz wyraźniej rysujący się kryzys.
Ograniczenie tempa wzrostu wynagrodzeń przyczyniło się do poprawy relacji przychodów uzyskanych ze sprzedaży do kosztów pracy oraz przychodów do kosztów ponoszonych na utrzymywanie zapasów wyrobów gotowych. Wskutek drastycznego spadku zainteresowania kredytem bankowym o charakterze inwestycyjnym spadło nieco oprocentowanie nowo zaciąganych kredytów, co jednak będzie bez znaczenia w obecnej sytuacji dla aktywności inwestycyjnej firm.
Źródło: BIEC