Aplikacja e-Paragony, czyli wydatki i paragony w jednym miejscu

122

Resort finansów zachęca do instalacji aplikacji e-Paragony. To bezpłatna aplikacja, dzięki której można zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości.

Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Wszystkie informacje o aktywności są zapisywane tylko w urządzeniu użytkownika.

Do czego służy aplikacja

Zarządzanie wydatkami

W aplikacji można m. in.:

  • zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
  • dokumentować swoje wydatki,
  • przeglądać statystyki,
  • uzupełniać informację o gwarancjach.

Resort finansów informuje, że w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Sprawdzanie paragonów z kodem QR

W aplikacji można sprawdzić paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. Użytkownik od razu dowie się, czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Zgłaszanie nieprawidłowości

Użytkownik zgłosisz nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów. Do wyboru jest 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

Jak korzystać z aplikacji

Aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota, kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. Aby sprawdzić paragon, należy wybrać w głównym oknie aplikacji menu „Moje wydatki”, kliknąć w wybraną pozycję z listy i przejść do szczegółów paragonu.

Można także pogrupować wydatki wg paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu można uzyskać zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych. Wystarczy użyć do tego funkcji sortowania, dostępnej w menu „Moje wydatki”. Zaznaczyć trzeba opcję „Grupuj jako paragony” i z wyświetlonej listy wybrać interesujący użytkownika paragon. Jeżeli do tego paragonu jest przypisanych kilka wydatków, aplikacja wyświetli je pod kwotą paragonu.

Czy aplikacja jest bezpieczna

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawisz podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli użytkownik ma je w smartfonie.

Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o aktywności użytkownika. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze.

Dodatkowe informacje

Aplikację na telefon można pobrać:

Źródło: MF

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!