Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w czerwcu 2022 roku spadł o 3,3 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Skala załamania wskaźnika w ostatnich trzech miesiącach, kiedy stracił on ponad 7 punktów, porównywalna jest z tą, która towarzyszyła światowej recesji z 2008 roku. Podobne konstrukcje wskaźników dla wiodących gospodarek świata, oznaki osłabienia gospodarczego zarejestrowały dopiero w marcu br., jako konsekwencja wybuchu wojny w Ukrainie. Pierwsze sygnały nadchodzącego spowolnienia w Polsce pojawiły się już w czerwcu ubiegłego roku. Ciągle otwarte pozostaje pytanie: czy uda się uniknąć recesji. Miara pomocnicza WWK, która pozwala ocenić skalę rozprzestrzeniania się pozytywnych bądź negatywnych tendencji na poszczególne obszary działalności gospodarczej i informuje o szansach wystąpienia recesji wynosi obecnie 75%.
Wszystkie składowe wskaźnika w tym miesiącu działały w kierunku jego spadku.
Znacznemu przyspieszeniu w stosunku do minionych kilku miesięcy uległo tempo kurczenia się portfela zamówień w przedsiębiorstwach sektora przetwórstwa przemysłowego. O ile przed miesiącem zjawisko to dotyczyło w większym stopniu zamówień pochodzących od zagranicznych odbiorców, o tyle obecnie kurczą się zarówno zamówienia napływające od krajowych odbiorców, jak od zagranicznych. Krajowy popyt kurczy się głównie za sprawą rosnącej inflacji, zagraniczny jest konsekwencją sytuacji globalnej wynikającej z toczącej się wojny w Ukrainie.
Oceny menadżerów przedsiębiorstw na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach pogarszają się, czemu towarzyszą coraz gorsze opinie na temat ogólnego stanu gospodarki. Rosnące koszty surowców, energii, transportu i wzrost opodatkowania, który miał miejsce w ubiegłym roku, to koszty, na które firmy mają ograniczony wpływ. Ich wzrost zagraża realizacji zysków. Firmy podnoszą więc ceny. W ciągu ostatniego roku ceny producentów wzrosły o blisko 25%. Jednocześnie przedsiębiorstwa coraz mniej chętnie podnoszą wynagrodzenia i wstrzymują się z zatrudnianiem nowych pracowników.
Wraz z zacieśnianiem polityki monetarnej, zmniejsza się podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym. Zjawisko to obserwujemy od grudnia ubiegłego roku. Wartość całego agregatu monetarnego M3 skurczyła się w ujęciu realnym o blisko 6% w ciągu ostatniego roku.
Drastycznie spada zainteresowanie kredytem bankowym przeznaczanym na cele konsumpcyjne i mieszkaniowe. Zjawisko to obserwujemy od połowy 2019 roku, zaś w ostatnich miesiącach, w konsekwencji wzrostu stóp procentowych i zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów, zainteresowanie kredytem bankowym znacząco spadło.
Na warszawskiej giełdzie w dalszym ciągu dominują spadki, a realna wartość indeksu WIG straciła w stosunku do swego ostatniego szczytu z września 2021 około 34%.
BIEC