BIEC: Niewielka poprawa, bez nadziei na dalsze wzrosty

63

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w lutym 2023 r. wzrósł w stosunku do wartości sprzed miesiąca o 1,1 punktu.

Ta niewielka poprawa wskaźnika jest na razie bez znaczenia i nie zapowiada odwrotu od dominującej od blisko dwóch lat tendencji do spadku wartości WD. Stałą poprawę kondycji ekonomicznej Polaków może przynieść w obecnej sytuacji trwałe i szybkie ograniczenie tempa wzrostu cen.

Do wzrostu wskaźnika w lutym br. przyczyniło się przede wszystkim ponowne przyspieszeniu dynamiki wynagrodzeń. Ich nominalny wzrost wyniósł w styczniu 13,5%. Po usunięciu wpływu inflacji i czynników sezonowych średnie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw realnie skurczyły się na nieco mniejszą skalę niż przed miesiącem – tj. o 3,5% w styczniu br. wobec 5,8% w grudniu ub. roku. Przełom każdego roku jest okresem dość nietypowym dla analizy tendencji płacowych ze względu na zmienne terminy wypłacania dodatkowych wynagrodzeń, które przedsiębiorstwa mogą swobodnie przesuwać. Analiza danych wskazuje, że większa część wypłat z zysków została zrealizowana w grudniu ub. roku i jednocześnie skala tych wypłat była mniejsza niż w latach poprzednich.

Dynamika zatrudnienia po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych wyhamowała do 1,1% w styczniu br., wobec 2,2% w grudniu ub. roku. Od jesieni ubiegłego roku pracodawcy zdecydowanie ograniczyli kreację nowych miejsc pracy, co dla pracowników oznacza gorsze warunki wejścia na rynek pracy lub jej zmiany.

BIEC

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!