Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w czerwcu 2023 r. wzrósł o 0,8 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Był to trzeci z kolei miesiąc, kiedy wskaźnik poprawiał się.
Wzrosty wskaźnika, które miały miejsce w ostatnich miesiącach wynikają głównie ze spadku inflacji. Niższa inflacja, czyli nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost cen przekładają się na relatywną poprawę kondycji ekonomicznej gospodarstw domowych. Relatywizm w tym przypadku oznacza, nieco mniejszą niż przed miesiącem utratę siły nabywczej zarobków i oszczędności. Realna wartość wynagrodzeń w przedsiębiorstwach spada od maja ubiegłego roku. W ujęciu nominalnym roczne tempo wzrostu wynagrodzeń zbliża się do rocznego tempa wzrostu cen i w kolejnych miesiącach może je przewyższyć, co da chwilową ulgę konsumentom, jednak w przyszłości przełożyć się może na ponowny wzrost inflacji.
Jednocześnie sytuacja na rynku pracy, czyli możliwość zatrudnienia bądź zmiany dotychczasowej pracy na inną nie podlegają w ostatnim czasie istotnym zmianom. Pracodawcy zamrozili swe plany zatrudnieniowe i prócz niewielkich wahań o charakterze sezonowym wielkość zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw nie zmienia się od niemal roku.
BIEC