BIEC: Zadłużanie coraz droższe

14

Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów do kosztów, ponoszonych przez uczestników rynku, a tym samym prognozujący aktywność gospodarki w najbliższych miesiącach, wzrósł w listopadzie o niecały 1 punkt w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dwa kolejne miesiące poprawy wskaźnika znaczą niewiele w stosunku do blisko 22 punktów spadków odnotowanych od maja ub. roku.

Co ważniejsze, listopadowy wzrost wskaźnika jest w zasadzie konsekwencją niewielkiej poprawy jednej składowej – różnicy w rentownościach długo i krótkookresowych obligacji skarbu państwa. Różnica ta jednak nadal jest ujemna a odwrócona krzywa rentowności tych dwóch kategorii papierów dłużnych utrzymuje się od maja br. Rentowności 10-letnich obligacji rosną nieprzerwanie od jesieni ubiegłego roku, przebijając okresowo w ostatnim czasie 9%. Odpowiednio szybko rosną rentowności obligacji 6-cio miesięcznych, a w ostatnich miesiącach tempo to uległo przyspieszeniu. Praktycznie, oznacza to coraz większe trudności rządu w ulokowaniu jakiegokolwiek długu na rynku i wzrost kosztów jego obsługi w bliskiej i dalszej przyszłości.

Pozostałe relacje przychodów do kosztów pozostały na poziomie miesiąca poprzedniego lub uległy pogorszeniu. Wyraźnie pogorszyła się relacja przychodów firm uzyskiwanych z podstawowej działalności do kosztów pozyskania kredytu na cele inwestycyjne. Relacja ta ulega pogorszeniu od marca 2021.
Od marca br. systematycznie pogarsza się również relacja przychodów przedsiębiorstw do kosztów zatrudnienia.

BIEC

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!