Jeśli kupujecie lub sprzedajecie auto, powinniście zgłosić to do urzędu. Nie ma mowy o staniu w kolejce, możecie to zrobić przez internet. Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z tej możliwości już niemal 200 tysięcy razy.
Na początek nienajlepsza wiadomość: jeśli nie dopełnicie tego obowiązku w wyznaczonym terminie, możecie zapłacić karę (od 200 do 1.000 zł). Teraz będą już tylko dobre informacje.
Szybko i bezpiecznie
Do niedawna mieliście na to 30 dni (od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowy darowizny pojazdu). W związku z pandemią – czasowo (do końca roku) – wydłużono ten termin do 180 dni. Nie musicie jednak czekać do ostatniej chwili, aby to zrobić. Co więcej, aby dokonać odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie, wcale nie musicie do tego urzędu jechać lub iść. Możecie to zrobić przez internet – szybko i bezpiecznie. A oto jak tego dokonać.
Na początek kilka podstawowych informacji o tym, kto i w jakiej sytuacji ma obowiązek zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu:
- zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie,
- nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu,
- zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu.
Wszystko na GOV.pl
Tyle teorii, czas na zajęcia praktyczne.
Usiądźcie przed komputerem i… zacznijcie od przygotowania:
- danych pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ – jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
- danych zbywcy lub nabywcy pojazdu,
- skanu lub zdjęcia dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.
Będziecie także potrzebowali profilu zaufanego. Spokojnie, aby go zdobyć też – w większości przypadków – nie musicie nigdzie się ruszać. Możecie go założyć przez internet – na stronie pz.gov.pl
Do celu
Jeśli wszystko macie gotowe, oto dalsze wskazówki:
Krok 1: wejdźcie na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu).
Krok 2: po zalogowaniu wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online). Kliknijcie przycisk „Wyślij zgłoszenie”.
Krok 3: Wybierzcie, co chcecie zgłosić: zbycie lub nabycie pojazdu. Wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.
Krok 4: Sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.
Krok 5: Podajcie dane zbywcy lub nabywcy.
Krok 6: Zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.
Krok 7: Sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanymi i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój Gov dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.
Usługa jest bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.
WAŻNE: swoją skrzynkę na Mój GOV znajdziecie po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) – w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.
Duży ruch
– Ostatnie miesiące to czas rosnącej popularności e-usług, także możliwości zgłoszenia online zbycia lub nabycia pojazdu. Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z tej możliwości niemal 200 tysięcy razy, z czego tylko w marcu – niemal 53 tysiące, w kwietniu – 40 tysięcy, a w maju – 47 tysięcy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zależy nam, aby nasza e-usługa była jeszcze bardziej intuicyjna. Dlatego pracujemy nad jej zintegrowaniem z usługą Mój Pojazd. Po wprowadzeniu tych zmian kierowcy nie będą musieli wpisywać większości danych, które będą pojawiały się automatycznie – zapowiada szef MC.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji