Koniec wysokich zasiłków dla prowadzących firmę

407

Na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 11 i 12 czerwca 2015 r., senat zajmie się ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 15 maja br. Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza nowy sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Regulacja ta dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

Obecny stan prawny w zakresie ubezpieczeń chorobowych sprzyja powstawaniu nadużyć, szczególnie wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jednakże może on uzyskać prawo do zasiłku także po okresie opłacania składek krótszym niż wspomniane 12 miesięcy (zasiłek chorobowy po okresie 90 dni wyczekiwania, macierzyński – bez wyczekiwania).

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!