Nowy obowiązek dla placówek handlowych. Ewidencja miesięcznego przychodu

118
handel

Placówki handlowe już od 1 lutego zostaną objęte nowym obowiązkiem.  Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia ws. ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Nowy obowiązek prowadzenia ewidencji jest związany z nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Inspektorzy pracy będą mogli w efekcie weryfikować kryterium przeważającej działalności. 

Projekt nowego rozporządzenia jest związany z uszczelnianiem przepisów, które  ograniczają handel w niedziele i święta. Uchwalona przez Sejm 14 października 2021 r. ustawa o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r., poz. 1891) zakłada, że placówki handlowe, korzystając z wyłączeń przewidzianych w ust. 1 pkt 2, 5-7 i 28-30 ustawy, będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

„Dzięki temu inspektorom pracy zapewniona zostanie możliwość weryfikacji przeważającej działalności stanowiącej co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej, a tym samym sprawdzenia, czy dana placówka handlowa spełnia kryteria określone w ustawie” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W projekcie nowego rozporządzenia Ministerstwo Finansów określiło szczegółowo kwestie dotyczące nowego obowiązku. Przygotowano też wzór ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 10 stycznia 2022 r.) Ministra Finansów w sprawie ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2022 r.

gr

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!