Polski Ład dla samorządów

Fundusze dla samorządów w ramach odbudowy gospodarki po pandemii.

19

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w Jeleniej Górze wziął udział w konferencji „Źródła finansowania jednostek samorządu terytorialnego”. Rozmowa dotyczyła między innymi wsparcia regionów z polityki spójności na lata 2021-27, Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu.

Samorządy są kluczowym partnerem dla rządu w prowadzeniu polityki rozwoju. Skuteczna  współpraca staje się jeszcze bardziej istotna w świetle zadań, jakie stoją przed nami w związku z koniecznością odbudowy gospodarki Polski po pandemii COVID-19 – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że nowa perspektywa finansowa to nowe możliwości realizacji ważnych i potrzebnych inwestycji w samorządach.

Polityka spójności, Krajowy Plan Odbudowy oraz instrumenty krajowe stwarzają możliwości finansowe, ale czy środki te uda się odpowiednio zainwestować zależy od aktywności i zaangażowania beneficjentów i kluczowych interesariuszy, w szczególności od samorządów – podkreślał Waldemar Buda.

Wiceminister przypomniał, że Polska będzie mieć do dyspozycji na lata 2021-2027 ponad 72,2 miliardy euro w samej polityce spójności. 40 proc. tych środków, czyli 28,4 mld euro będzie zarządzana przez samorządy województw.

W obecnej perspektywie finansowej jednostki samorządu terytorialnego są największym beneficjentem środków unijnych – mówił sekretarz stanu Waldemar Buda.

Wiceminister dodał, że około 1/3 dostępnych pieniędzy unijnych trafia na projekty samorządowe. Realizują one inwestycje w wielu obszarach, między innymi: transportu drogowego, kolejowego, niskoemisyjnego transportu miejskiego, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, a także w obszarze zdrowia, edukacji oraz rewitalizacji.

Waldemar Buda wyjaśnił, że w latach 2021 – 2027 największy nacisk musi zostać położony na projekty przyczyniające się do zapobiegania negatywnym zmianom klimatycznych oraz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego znaczna cześć środków z polityki spójności, zarówno z poziomu krajowego, jak i regionalnego  zostanie dedykowana tym celom. Kolejnym priorytetem będzie budowanie potencjału dla innowacyjności polskiej gospodarki.

Kolejnym źródłem finansowania projektów rozwojowych jest Krajowy Plan Odbudowy (KPO), w ramach którego Polska może otrzymać około 58 mld euro. W ramach KPO będą realizowane reformy i inwestycje na rzecz wzmocnienia polskiej gospodarki i zwiększenia jej konkurencyjności, w tym zielonej i cyfrowej transformacji, a także w obszarze ochrony zdrowia i niskoemisyjnej mobilności.

Podczas debaty dyskutowano także o perspektywach rozwojowych dla gmin zawartych w  Polskim Ładzie. Przewidziane są duże zmiany w systemie podatkowym, zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB , a także między innymi programy wsparcia dla inwestycji samorządowych. Pierwszy z nich został już uruchomiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego – to Fundusz Inwestycji Strategicznych z pulą 20 mld złotych do podziału. Samorządy mogą liczyć na wsparcie rzędu od 80 do 95 proc. kosztów inwestycji.

Na Dolny Śląsk z funduszy unijnych na lata 2021-2027 z programu regionalnego i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafi ponad 2,2 mld euro. Region będzie  korzystał także z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i programów krajowych.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!