Poręczenia kredytów i pożyczek – co radzi Rzecznik Finansowy?

19

Poręczenie czyjegoś kredytu lub pożyczki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To zobowiązanie niesie za sobą rozmaite obowiązki i może mieć wieloletnie konsekwencje nie tylko dla samego żyranta, ale również jego bliskich lub spadkobierców. Dlatego nim zdecydujemy się na poręczenie, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z tą tematyką.

W polskim prawie odpowiedzialność poręczyciela jest bardzo surowa. Raz podjęta decyzja o poręczeniu może być dla nas źródłem wielu problemów na długie lata. Ponieważ poręczenia udzielamy często osobom bliskim, taka decyzja może prowadzić do nieprzewidzianych konfliktów osobistych, a jednocześnie do katastrofy finansowej. Nierzadko zdarza się bowiem, że osoby o skromnych dochodach borykają się przez lata ze spłatą zobowiązań, za które poręczyły z grzeczności lub poczucia obowiązku wobec bliskich.

Rzecznik Finansowy przygotował poradnik, z którego dowiemy się, jakie są nasze prawa i obowiązki jako poręczyciela. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, czego powinniśmy unikać, a o co zadbać, decydując się na poręczenie czyjegoś długu.

Przeanalizujmy sytuację finansową i osobistą kredytobiorcy

W pierwszej kolejności powinniśmy przemyśleć komu i co poręczamy. Zastanówmy się, czy kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać zaciągnięty dług. Przeanalizujmy, czy jego sytuacja życiowa nie wzbudza naszych wątpliwości. Nie bójmy się zadawać trudnych pytań i prosić o potwierdzenie słów, choćby stosownymi wyciągami z jego konta bankowego.

Przeanalizujmy własną sytuację

Pomyślmy, czy stać nas na poręczenie tej pożyczki. Pamiętajmy, że w razie sytuacji losowej (np. śmierci kredytobiorcy), możemy być zmuszeni do spłaty długu. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nasza sytuacja osobista, pozwoliłaby nam na zaciągnięcie takiego zobowiązania, za jakie chcemy właśnie poręczyć. Jeśli nie – nie bójmy się odmówić.

Zadbajmy o swoje prawa

Odpowiednio skonstruowana umowa może ograniczyć naszą odpowiedzialność jako poręczyciela. Przypilnujmy, by znalazły się w niej zapisy, które zabezpieczą nasze interesy, na przykład w ten sposób, by wierzytelność w pierwszej kolejności była spłacana z majątku dłużnika. Ograniczenia odpowiedzialności mogą też dotyczyć określonej kwoty, czasu lub odsetek.

Jak pani Janina żyrowała

Szczegółowe informacje, stosowne zapisy prawne i rady Rzecznika Finansowego związane z tematyką poręczeń znajdą państwo w Poradniku Rzecznika Finansowego, opublikowanym właśnie na stronie urzędu.

W Poradniku znajdziemy też szeroko analizowany przypadek pani Janiny z Poznania, która kilka lat temu poręczyła stosunkowo niewielki kredyt swojej przyjaciółce z sąsiedztwa. Jakie były losy obu pań i spontanicznego, sąsiedzkiego poręczenia? O tym wszystkim przeczytacie państwo w Poradniku Rzecznika Finansowego.

Źródło: rf.gov.pl

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!