Rada Ministrów przyjęła projekt, który uszczelnia system uzyskiwania oraz cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia on prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń akcyzowych, pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia. Nakłada także nowe obowiązki w stosunku do samochodów ciężarowych oraz specjalnych.
Uszczelnienie systemu podatkowego będzie dotyczyć obrotu:
- alkoholem etylowym skażonym,
- suszem tytoniowym,
- wyrobami energetycznymi,
- paliwami opałowymi i żeglugowymi.
Projekt wprowadza nowe obowiązki w stosunku do samochodów ciężarowych oraz specjalnych (np. pojazdów pomocy drogowej), o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Dotyczy to aut sprowadzanych z Unii Europejskiej oraz wyprodukowanych w kraju. Przy rejestracji takich samochodów potrzebny będzie dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Rozwiązanie to zahamuje mechanizm polegający na sprowadzaniu z krajów UE samochodów osobowych i rejestrowaniu ich jako samochody ciężarowe lub specjalne, aby uniknąć płacenia akcyzy.
Ponadto projekt wprowadza automatyzację obsługi deklaracji podatkowych i ewidencji związanej z akcyzą. Rozwiązanie to powinno poprawić efektywność jednostek obsługujących i kontrolujących podatnika oraz skrócić czas na załatwienie spraw dotyczących zapłaty akcyzy. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej będą mogły składać dokumenty elektronicznie lub w postaci papierowej.
Źródło: MF