Przedłużenie zakazu przywozu z Ukrainy zbóż

24

Rada Ministrów przyjęła dziś uchwałę w sprawie podjęcia działań przez Komisję Europejską mających na celu przedłużenie zakazu przywozu z Ukrainy niektórych produktów: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku słonecznika, do czasu uregulowania relacji pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą w sektorze rolnictwa. Obecnie obowiązujące rozporządzenie Komisji Europejskiej zakazuje importu tych towarów do 15 września 2023 r. 

Wzrost importu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, w tym Polski, doprowadził do destabilizacji krajowego rynku rolnego i strat naszych rolników. Musimy ich chronić, dlatego chcemy przedłużenia zakaz importu do czasu uregulowania polsko-ukraińskich relacji w sektorze rolnictwa

– mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Uchwała Rady Ministrów wzywa Komisję Europejską do:

  • przedłużenia zakazu importu z Ukrainy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika, do czasu uregulowania relacji pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą w sektorze rolnictwa;
  • podjęcia natychmiastowych działań, które mają wypracować rozwiązania pozwalające na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej.

Jeśli Komisja Europejska nie podejmie decyzji o przedłużeniu zakazu zbóż z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Jednocześnie Polska jest cały czas jest otwarta na tranzyt z Ukrainy. Pomagamy naszemu sąsiadowi, ale musimy ochraniać polskich rolników. 

Zakaz wwozu czterech zbóż przyniósł dobre efekty – duży wzrost tranzytu zbóż. W styczniu 2023 roku tranzyt przez Polskę pszenicy i kukurydzy łącznie wynosił 114 tys. ton, w marcu 120 tys. ton, a w czerwcu już 260 tys. ton.

MRiT

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!