W dniu 11 września 2015 r. Sejm skierował przygotowane przez resort gospodarki Prawo Działalności Gospodarczej do prac w Komisji Gospodarki. Posłowie nie przyjęli wniosku o odrzucenie projektu, który wniósł klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość – 151 posłów głosowało za wnioskiem PiS, 265 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Ustawa PDG ma wzmocnić prawa i gwarancje dla przedsiębiorców oraz usystematyzować zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jest ona oparta na przekonaniu, że 99 proc. przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą rzetelnie i uczciwie. Nowe przepisy zastąpią wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r., która nie spełnia już oczekiwań przedsiębiorców, gdyż nie odzwierciedla ich rzeczywistych problemów. Jednak część obecnych przepisów, które nie budzą wątpliwości, ma pozostać w nowej ustawie. Projekt proponuje kilka fundamentalnych norm, według których mają działać przedsiębiorcy. Jest wśród nich zasada „co nie jest prawem zabronione – jest dozwolone”. Oznacza to, że w obszarach nieuregulowanych prawem przedsiębiorca będzie miał swobodę wyboru celów i środków działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów.
Wniosek o odrzucenie projektu złożyła w czwartek podczas pierwszego czytania posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. W opinii posłanki